Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkola w Szczecinie: Język obcy nie dla każdego dziecka

Redakcja MM
Redakcja MM
W Szczecinie na ponad pięćdziesiąt miejskich placówek przedszkolnych, w jedenastu są prowadzone zajęcia z języka obcego ramach innowacji pedagogicznych.
W Szczecinie na ponad pięćdziesiąt miejskich placówek przedszkolnych, w jedenastu są prowadzone zajęcia z języka obcego ramach innowacji pedagogicznych. Marcin Bielecki
Dlaczego nie ma równego traktowania dzieci w przedszkolach publicznych?

Jedne będą się uczyły języka obcego w ramach bezpłatnych godzin, drugie nie. Jak to możliwe ? – pyta Czytelniczka.

– Miałam spotkanie w przedszkolu, bo moje dziecko rozpoczyna naukę – opowiada Joanna Kowalska, nasza czytelniczka. – To prawdziwa rewolucja w zasadach funkcjonowania przedszkoli miejskich.

Po wprowadzeniu bezpłatnych godzin w godzinach od 9 do 14 nie może być żadnych zajęć dodatkowych. Za takie są traktowane obok gimnastyki korekcyjnej, rytmiki, także zajęcia z języków obcych.

– Jednak to tylko teoria, bo w trakcie rozmowy z nauczycielami w moim przedszkolu dowiedziałam się, że są w Szczecinie placówki, gdzie w czasie bezpłatnych godzin dzieci będą się uczyć języka obcego – mówi pani Joanna.

Czytelniczka pyta za naszym pośrednictwem, ile jest takich przedszkoli w Szczecinie i na podstawie jakich kryteriów te placówki zostały wyróżnione możliwością nauki języków obcych.

Okazuje się, że w przedszkolach publicznych, w ramach tzw. innowacji pedagogicznej, realizowany jest projekt wczesnej nauki nowożytnego języka obcego.

– Istotą tego projektu jest tworzenie warunków, w których dziecko osłuchuje się z wybranym językiem obcym, jest motywowane do dalszej nauki języka już na poziomie szkoły podstawowej oraz rozwija świadomość istnienia innych kultur i obyczajów panujących w różnych krajach – tłumaczy Piotr Landowski z biura promocji i informacji urzędu miasta Szczecin.

W nowym roku szkolnym 2011/2012 te innowacje pedagogiczne zostały wprowadzono w jedenastu przedszkolach publicznych.

Języka angielskiego uczy się w przedszkolach publicznych 31, 23 i 61, francuski w przedszkolu nr 60, hiszpański w placówce nr 62 i 29, niemiecki w 8, 72, 80, a język włoski w 54 i 66.

– Podstawowym warunkiem realizacji projektu na terenie danego przedszkola było złożenie do 31 marca 2011 roku autorskiego programu innowacji pedagogicznej, który musiał być zaakceptowany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – wyjaśnia Piotr Landowski.

Na tej podstawie dyrektor wydziału oświaty UM Szczecin podejmował decyzję o przyznaniu godzin na realizację tych innowacji pedagogicznych.

– Dodatkowe godziny są przyznane tylko i wyłączenie nauczycielowi języka obcego, który wraz z nauczycielem wychowania przedszkolnego realizuje w tym samym czasie podstawę programową wychowania przedszkolnego. Dlatego zajęcia w ramach projektu są bezpłatne – wyjaśnia urzędnik.

[email protected]

Zobacz też:

Przedszkolak za 2,90 złotych obowiązuje

Szczecin: Nowe opłaty za przedszkole [szczegółowe zasady i kwoty]

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto