Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczna gorączka – bądź bezpieczny!

Anna Folkman
Anna Folkman
Zbliżający się okres świąt to przede wszystkim okres wzmożonych zakupów, wyjazdów oraz spotkań. Często towarzyszy temu pośpiech i roztargnienie. W okresie przedświątecznym zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przeczytaj kilka dobrych rad.

Podróżowanie zatłoczonymi autobusami i tramwajami sprzyja popełnianiu przestępstw. Również w sklepach, hipermarketach większa ilość kupujących oraz tłok powoduje zwiększenie ryzyka kradzieży. Okres przedświąteczny to również pora wzmożonego ruchu na dworcach i w pociągach. W tym czasie więcej osób niż zwykle wybiera się w długą podróż. Często pozostawiamy nasze mieszkania na kilka dni bez opieki. Dlatego musimy je właściwie zabezpieczyć.

Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, święta niosą ze sobą również wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę, aby ten czas był nie tylko radosny, ale też spokojny.
Apelujemy do wszystkich kierowców, aby jadąc w trasę byli wypoczęci i trzeźwi. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale także za innych użytkowników ruchu drogowego.

Przed wyjazdem pamiętajmy także o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. W trakcie jazdy nie zapominajmy o zdrowym rozsądku i przepisach ruchu drogowego.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

1. Bezpieczne mieszkanie
Okres świąt, a więc wyjazdów sprzyja złodziejom okradającym domy i mieszkania. Aby się przed tym ustrzec powinniśmy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
• Sprawdźmy przed wyjazdem dokładnie zamknięcia wszystkich okien i drzwi
• Warto powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania naszej nieobecności w domu, poprośmy ich również o opróżnianiu naszej skrzynki pocztowej i zabieraniu włożonych w drzwi ulotek, które świadczą o nieobecności domowników (pomoc sąsiedzka jest w takich wypadkach nieoceniona)
• Pamiętajmy również o sprawdzeniu przed wyjazdem zabezpieczenia wszystkich urządzeń elektrycznych, wodnych i gazowych.

2. Bezpieczna droga

Okres świąt to wzmożony ruch na drogach, a co za tym idzie jest to okres zwiększonego ryzyka wypadków i kolizji. Pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich zasad ruchu drogowego. Tłok, korki zwiększona liczba pojazdów na naszych drogach niejednokrotnie będzie wywoływała w nas uczucie frustracji i złości, nie ulegajmy im. Nie pozwólmy ponieść się nerwom. Wyrozumiałość i uprzejmość wobec współużytkowników dróg na pewno będzie lepszym wyjściem. Pozwólmy sobie i innym bezpiecznie dojechać i wrócić ze świątecznych wojaży.

3. Jak się nie dać okraść

Miasto to raj dla kieszonkowców - nie ułatwiaj im działań.
Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydują się na działania pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie działalność. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i wysiadaniu, w momencie kiedy Twoja uwaga jest już zajęta czym innym.
Ulubionym miejscem ich "pracy" są również dworce autobusowe i kolejowe - dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach, gdy Twoje ręce zajęte są bagażem.

Dlatego też:
• w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
• nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach
• klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować
• jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy -unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym
• nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb
• płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy
• podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment
• zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej

Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze za swoją ofiarę osoby, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto