Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed głosowaniem była obowiązkowa dezynfekcja i stanie w kolejce. Podsumowanie niedzieli wyborczej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
II tura wyborów prezydenckich będzie kojarzyła się z kolejkami do komisji wyborczych. Na szczęście nie było upału. Nie było też poważniejszych incydentów w regionie. Oburzony poczuł się za to burmistrz Polic. Chodzi o medialną nagonkę.

Tegoroczne wybory, ze względu na pandemie koronawirusa, odbywały się na specjalnych zasadach sanitarnych. W lokalu wyborczym mogła przebywać w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni. Przepis ten nie dotyczył członków obwodowej komisji wyborczej. Obowiązkowe były maseczki zasłaniające usta i nos. Jedynie na chwilę, na prośbę członka komisji, trzeba było zdjąć maseczkę w celu identyfikacji. Z tym akurat nie było problemu, głosujący pamiętali również, żeby zdezynfekować ręce przy wejściu do lokalu wyborczego.

Lokale zostały otwarte punktualnie o godz. 7. Jeszcze przed otwarciem tworzyły się kolejki chętnych do udziału w wyborach. Tak było na Pomorzanach, gdzie kolejka ustawiła się przed komisją w siedzibie XVI Liceum Ogólnokształcącego. Później też nie było lepiej. W szkole przy ulicy Grzymińskiej (osiedle Żelechowa) kolejka była szczególnie długa wtedy, gdy w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa kończyła się msza. Wierni przychodzili wówczas głosować. Ale nie wszyscy mieli cierpliwość. – Przyjdę później, pewnie będzie mniejsza kolejka – powiedział do naszego reportera jeden z mężczyzn, który zrezygnował z udziału w wyborach.
Krótsza kolejka była w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 180 na tzw. górnej Żelechowej. Tutaj głosowanie szło sprawnie. Członkowie komisji już przy wejściu pytali, gdzie zamieszkują głosujący. Kolejka była na bieżąco rozładowywana.

- Frekwencja na godzinę 12 była słabsza niż w pierwszej turze głosowania. Głosowanie przebiega bez żadnych incydentów. Zgodnie z wytycznymi przepuszczane są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne – mówi Arkadiusz Lisińskim, przewodniczący OKW nr 180 w Szczecinie.

W południe frekwencja w Szczecinie wyniosła 26,45 procent. Dla porównania w I turze o tej samej godzinie wyniosła 27 procent. Najwięcej osób w regionie – do godz. 12 - poszło do urn w powiecie kamieńskim, bo 29,29 procenta. Najmniej do urn poszło w powiecie choszczeńskim, bo raptem co piaty uprawniony do głosowania. Popołudniu już było lepiej. Frekwencja w Szczecinie na godz. 17:00 wynosiła 53,2 procenta.

Były incydenty

Przed lokalem wyborczym na Niebuszewie stał samochód z plakatem z nazwiskiem jednego z kandydatów. Jak się okazało jeden z członków komisji obwodowej przyjechał samochodem z materiałami wyborczymi. Po interwencji policji mężczyzna zdjął naklejkę z samochodu i schował plakat wewnątrz auta, następnie został spisany przez policjantów, wraz ze zgłaszającym. Do kolejnego incydentu doszło w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 168 na Warszewie. Mężczyzna, który miał na sobie koszulkę z napisem „Konstytucja” został odwołany z komisji. W sumie w Zachodniopomorskiem policjanci otrzymali wczoraj pięć zgłoszeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej, wszystkie w Szczecinie. Chodziło głównie o niszczenie banerów wyborczych, a także rozdawanie ulotek.

ZOBACZ TEŻ: Szczecin: Mężczyzna, który miał na sobie koszulkę z napisem „Konstytucja” został odwołany z komisji

Do znacznie poważniejszego incydentu doszło w Policach. Władysław Diakun, burmistrz zaapelował o niepowoływanie się na swoją osobę w celach propagandowych. Sam poparł w wyborach kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, podobnie jaki inni włodarze gmin powiatu polickiego.

- Zarówno ja, wójt Kołbaskowa, wójt Dobrej, burmistrz Nowego Warpna, jak i wielu samorządowców z powiatu polickiego, wyraziliśmy swoje poparcie. Wsparliśmy kandydata walczącego w obronie samorządu. Wyraziliśmy nasze stanowisko, co spowodowało gwałtowną reakcję ugrupowania prezydenta starającego się o reelekcję – mówi Władysław Diakun. - Zwracam się o niewłączanie mnie w tworzenie podziałów pomiędzy mieszkańcami Gminy Police, jak i pracownikami Z.Ch. Police. Zaznaczam, iż jako burmistrz za każdym razem wyrażam pozytywną opinię na temat największego zakładu i pracodawcy w regionie, będącego spółką skarbu państwa.

POLECAMY:

Co w sztabie PO w Szczecinie? "Myślę, że nikt z nas dziś nie zaśnie". Przeczytajcie opinie lokalnych polityków

II tura wyborów - wstępne wyniki

Co w sztabie PO w Szczecinie? "Myślę, że nikt z nas dziś nie...

Radość w sztabie PiS

Wybory prezydenckie 2020. Relacja ze szczecińskiego sztabu PiS

OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto