Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników MOPR w Szczecinie. Nie przyszli do pracy

Marek Rudnicki
Około 200 pracowników MOPR protestowało pod urzędem miejskim w 2017 roku. Wciąż nie zostały spełnione ich oczekiwania.
Około 200 pracowników MOPR protestowało pod urzędem miejskim w 2017 roku. Wciąż nie zostały spełnione ich oczekiwania. SEBASTIAN WOŁOSZ
W Szczecinie niemal połowa pracowników nie przyszła do pracy.

Ogólnopolski protest pracowników socjalnych. W Szczecinie na około 400 pracowników MOPR do pracy nie przyszła połowa.

Maria Kamińska-Janus, sekretarz organizatora protestu, Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych podkreśla, ze nie jest to strajk, a kolejna już próba zwrócenia uwagi władz na bardzo niskie zarobki.

W szczecinie w czterech ośrodkach MOPR do pracy nie stawiło się 176 pracowników na 381 zatrudnionych.

- Mimo protestu wszystkie nasze ośrodki są otwarte - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy MOPR. - Przyjmujemy wnioski, podania, to odbywa się cały czas na bieżąco. Bez problemów świadczone są też usługi opiekuńcze u osób starszych i osób, które tego wymagają, gdyż takie usługi realizowane są przez firmę zewnętrzną. Realizowane są zgodnie z harmonogramem. Normalnie również funkcjonuje sekcja interwencji kryzysowej oraz komunikacyjnej osób niepełnosprawnych.

Średnia zarobków pracownika socjalnego w Szczecinie, (bez kadry kierowniczej), to 2800 zł. W Polsce - 2635 zł.

- Żeby zarobki zmieniły się, potrzebna jest zmiana systemowa rozporządzenia, stąd protest w całej Polsce - mówi Maria Kamińska-Janus.

Informuje też, że w proteście bierze udział w kraju 150 ośrodków. Jedna z form przyjętego protestu jest oddawanie krwi.

- To jest trudna decyzja dla nas - mówi o proteście Maria Kamińska-Janus. - Jesteśmy w sytuacji bez wyjścia.

Największe niedogodności mogą spotkać osoby, które będą chciały przyjść i zapytać na jakim etapie jest realizacja ich sprawy.

Przykładowo - złożyły wniosek kilka dni temu, chcą wiedzieć, kiedy pracownik przyjdzie na wywiad (albo już są po wywiadzie środowiskowym) i są na etapie oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnej czyli czekają na informację, czy dostaną pomoc czy tez nie dostaną. W momencie gdy danego pracownika nie ma, mogą takich informacji nie uzyskać.

Ostatni duży protest odbył się 14 października 2018 r. przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Protestowało wówczas około dwóch tysięcy pracowników pomocy. Wsparli ich przedstawiciele niemal każdej jednostki pomocy społecznej w Polsce. Po zakończeniu wystąpień głos zabrał Sylwester Tonderys, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, który symbolicznie wręczył trzy "czerwone kartki" minister Rafalskiej za - jak podkreślił - brak realizacji naszych postulatów środowiskowych, za odsyłanie nas do samorządu i w ten sposób wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością, a także za "zakulisową współpracę ministerstwa przy szkodliwym społecznie projekcie Centrów Usług Społecznych procedowanych przez Prezydenta RP".

Obecny protest ma celu poprawę warunków pracy pracowników poprzez zmiany legislacyjne.

Wśród żądań zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z urzędami gmin (rozporządzenie o wynagradzaniu pracowników samorządowych), przejrzysta ścieżka awansu zawodowego powiązana z płacą minimalną dla pracowników socjalnych (ustawa o pomocy społecznej), wyłączenie dodatkowych składników wynagradzania z podstawy wynagrodzeń np. dodatek terenowy (kodeks pracy), dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni rocznie po przepracowaniu 3 lat w zawodzie pracownika socjalnego, asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej (ustawa o pomocy społecznej, ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), dodatek terenowy dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej uzależniony od przeciętnego wynagrodzenia (ustawa o pomocy społecznej, ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej) oraz gwarancje bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa (ustawa o pomocy społecznej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto