Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura chce podważyć uchwałę o Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie, ale nie jest to takie proste

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prokuratura chce zatrzymać rozszerzenie i podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie. Sprawdziliśmy, czy takie inicjatywy podejmowane już wcześniej były w ogóle skuteczne.

Skarga jest już w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Nie wiadomo więc, czy wyrok zapadnie przed 31 marca 2021 r. Od tego dnia na kierowców będzie czekała nowa SPP.

  • Obejmująca ponad 160 ulic i placów (obecnie połowę mniej),
  • wyższe opłaty za każdą godzinę parkowania,
  • nowe zasady zakupu abonamentów.

CZYTAJ TEŻ:

Według prokuratury, uchwałę trzeba unieważnić z kilku powodów. M.in. z powodu abonamentów. Od marca część abonamentów będzie przeznaczona tylko dla mieszkańców Szczecina lub podmiotów z siedzibą w naszym mieście.

- Uchwała wbrew przepisom i zasadzie równości wobec prawa, wprowadza opłaty abonamentowe oraz zryczałtowane jedynie dla osób spełniających określone kryteria, znosząc tym samym powszechny dostęp do abonamentów w preferencyjnej cenie. Wprowadzenie preferencyjnej stawki abonamentu ma dotyczyć jedynie osób rozliczających podatek w Szczecinie lub podmiotów mających w nim swoją siedzibę. W ten sposób w ocenie prokuratora uchwała dyskryminuje osoby fizyczne zamieszkałe na stałe w Szczecinie, które nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej. Z kolei faworyzowanie mieszkańców Szczecina w stosunku do osób mieszkających w gminach sąsiadujących, i tam odprowadzających podatek dochodowy od osób fizycznych, podczas gdy osoby te pracując w Szczecinie, przyczyniają się do osiągania dochodów przez podmioty gospodarcze, w których świadczą pracę, w ocenie prokuratora stanowi naruszenie zasady równości - twierdzi prokurator.

ZOBACZ TEŻ:

Zmiany w SPP w Szczecinie

SPP w Szczecinie większa i droższa. Sprawdź szczegóły oraz MAPY!

Kwestionuje też treść uzasadnienia wysokości podwyższenia opłat jako zbyt mało konkretne i merytoryczne. Skarży też zapis, zgodnie z którym kierowca, który pomyli strefę lub numer rejestracyjny auta, jest karany za brak biletu postojowego, mimo że faktycznie za niego zapłacił.

Od 2016 roku prokuratury w całym kraju systematycznie badają zgodność z prawem uchwał dotyczących Stref Płatnego Parkowania. Duża część z nich dotyczy jednak obowiązywania stref w soboty, co jest niezgodne z prawem (w Szczecinie strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku, w dni robocze).

Od połowy 2016 roku do marca 2020 roku zbadano 770 uchwał rad gmin. Zakwestionowano 201. Na 125 skarg do sądu uwzględnionych zostało 103, a 16 wciąż czekało na rozpoznanie.

W trakcie badania stwierdzono również inne uchybienia, wśród których najczęstszymi były przekroczenia delegacji ustawowych w przepisach uchwał, modyfikacje i powtórzenia treści ustaw w przepisach uchwał, jak również uchybienia konstytucyjnej zasadzie równości wobec prawa. Sądy jednak nie kwestionowały wątków dotyczących podwyżek cen opłat.

Szczecińską uchwałę pod kątem zgodności z prawem badały już służby wojewody zachodniopomorskiego. Nie znalazły podstaw do jej kwestionowania.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto