Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projektanci wnętrz pomogą urządzić twoje mieszkanie

Kasia Rożko
Decydując się na zakup wykończonego mieszkania, warto sprawdzić, co oferuje deweloper
Decydując się na zakup wykończonego mieszkania, warto sprawdzić, co oferuje deweloper fot. Maciej Jeziorek/Polskapresse
Coraz więcej osób oczekuje, że zakupione na rynku pierwotnym lokum będzie gotowe do zamieszkania. Niekoniecznie jednak lokal musi być wykończony przez dewelopera. Dziś to projektanci i firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz mają najwięcej pracy.

Gdy "klucz" jest za skromny
Wykończenie mieszkania pod klucz to propozycja wielu deweloperów. Wykańczają budowane przez siebie mieszkania i, najczęściej, robią to we współpracy z wyspecjalizowanymi wykonawcami. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że aranżacja zostanie przeprowadzona fachowo i zgodnie z panującymi trendami.

Jeśli jednak oferta dewelopera jest dla nas niewystarczająca, możemy sami poszukać firmy lub projektanta, którzy zaaranżują nasze wnętrza. Takie rozwiązanie wcale nie musi być drogie - cena zależy od wybranego standardu wykończenia. Co więcej, firmy z branży - dzięki regularnym kontaktom ze sprawdzonymi sprzedawcami - mają wiele rabatów na materiały wykończeniowe, meble i robociznę, co również obniża koszty. Zatem obawy przed nadmiernymi wydatkami wydają się nieuzasadnione.

Jak szukać projektanta?

Głównym kryterium przy wyborze projektanta powinno być jego doświadczenie oraz indywidualne podejście do klienta. Profesjonalistę powinna wyróżniać odpowiednia wiedza oraz umiejętność dostosowania się do wymagań i wyobrażeń inwestora.- Mieszkanie lub dom powinny tworzyć spójną całość, a jednocześnie odpowiadać gustom i oczekiwaniom przyszłego lokatora. Aby tak się stało, projektant wnętrza może w miarę możliwości zmodyfikować daną przestrzeń, zwiększając jej funkcjonalność oraz atrakcyjność - mówi Anna Olszewska-Szymanowska z pracowni aranżacji wnętrz Ajdija.

Czytaj też: Wiosna przyniosła odwilż na rynku mieszkaniowym. Ceny powoli spadają

Dzięki doświadczeniu i znajomości rynku projektant może zaproponować klientowi sprawdzone rozwiązania lub, co często jeszcze ważniejsze, odwieść go od nietrafionych pomysłów. - Profesjonalista powinien pomóc inwestorowi znaleźć zamienniki materiałów, które zapewnią równie dobry efekt - podkreśla projektantka.
Przykłady oszczędności? Drewno można zastąpić płytą z okleiną naturalną. Przy niższych kosztach otrzymany efekt wizualny jest podobny do tego, jaki daje drewno. Zaoszczędzić można też w łazience. Wystarczy położyć płytki tylko w niektórych miejscach pomieszczenia, a pozostałą powierzchnię ścian pokryć specjalnie do tego przystosowaną farbą, która jest odporna na wilgoć. Są jednak elementy, na których nie powinno się oszczędzać. - Jednym z elementów, na który warto wydać trochę więcej pieniędzy, jest blat kuchenny. Narażony jest on na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury oraz środków chemicznych - mówi Marina Suchorska z pracowni Ajdija.

Co kilka głów to nie jedna
Przy wyborze pracowni warto także zwrócić uwagę na to, ile osób opracowuje projekt domu lub mieszkania. Liczny zespół zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia optymalnych rozwiązań oraz sprawi, że pod uwagę wziętych zostanie więcej cech osobowości klienta, niż miałoby to miejsce, gdyby nad projektem pracowała tylko jedna osoba. Po pierwszym spotkaniu z inwestorem powstaje wstępny szkic. Twórca przedstawia zwykle jedną, drobiazgowo opracowaną koncepcję. Jest ona szczegółowo omawiana z klientem i wprowadzane są poprawki.

Następnie przygotowywana jest wizualizacja projektu. To największa zaleta współpracy z projektantem. Wnętrza i meble prezentowane są na ekranie komputera w odpowiednich proporcjach i w drobnych szczegółach oddają zamysł projektanta. To pozwala klientowi zobaczyć wnętrze swojego mieszkania przed zakupem mebli i materiałów oraz dokonaniem zmian we wnętrzu.

Szukaj projektanta, nim wybudują ci mieszkanie
Z usług pracowni dobrze jest skorzystać na samym początku urządzania mieszkania, aby przewidzieć te elementy, które wymagają wprowadzenia we wczesnej fazie projektu.- Przykładowo, instalowanie wyspy kuchennej wymaga doprowadzenia do niej przewodów i zapewnienia odpływu wody ze zlewu. Te elementy instalowane są w specjalnych żłobieniach w podłodze, przez co wprowadzanie ich w późniejszej fazie wiązałoby się ze zrywaniem oraz kuciem podłogi - podkreśla Marina Suchorska.

Czytaj też: Kupujesz mieszkanie? Biurokracja coraz mniej uciążliwa

Ostatecznie, nieważne z jakiej opcji skorzysta klient, to on wybiera rodzaj materiałów, kolorystykę i zakres robót. Prace najczęściej obejmują nie tylko typowe wykończenie pod klucz (podłogi, glazura, biały montaż, drzwi wewnętrzne i malowanie ścian), ale również wykończenie kuchni (ze sprzętem AGD) oraz pełne umeblowanie, a nawet wyburzenie ścian i przeróbki punktów wodnych, kanalizacyjnych lub elektrycznych. - Decydując się na zakup mieszkania wykończonego, dobrze jest sprawdzić, co proponuje deweloper, jakie daje możliwości wyboru i z jakimi firmami współpracuje. Jeśli jego oferta wyda się nam zbyt skromna, warto rozejrzeć się na rynku. Jest wiele firm, które oferują profesjonalne wykańczanie wnętrz w rozsądnych cenach - podsumowuje Eliza Domurat-Banaś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto