Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Polimery Police. Stan prac osiągnął 73 procent realizacji! Koreańczycy chcą jednak więcej czasu i... pieniędzy

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Grupa Azoty Polyolefins S.A.
Na plac budowy największej inwestycji w polskiej chemii trafiają kolejne urządzenia. Stan prac osiągnął 73 procent realizacji, ale jednocześnie Grupa Azoty Polyolefins, która odpowiada za Polimery Police, poinformowała, że przygląda się propozycjom wykonawcy, który chce więcej pieniędzy.

Docelowa wydajność produkcyjna kompleksu Polimery Police, czyli po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych, będzie wynosiła 429 tysięcy ton propylenu i 437 tysięcy ton polipropylenu rocznie. Zakończenie budowy wielkiej fabryki planowane jest na 2023 rok.

- Budowa fabryki polimerów w Policach osiągnęła 73 procent postępu rzeczowego. Na zaawansowanie rzeczowe składają się: projektowanie, zamówienia i dostawy oraz prace budowlane - informuje Piotr Lachowicz, kierownik biura public relations i CSR z Grupy Azoty Polyolefins. - Do kluczowych działań wykonanych w ostatnim czasie należy montaż 60 silosów magazynowych. Każdy z silosów ma pojemność 1000 metrów sześciennych, co daje możliwość magazynowania około 450 ton gotowego granulatu. Operacja montażu silosów trwała trzy tygodnie. Ponadto na terenie budowanego gazoportu wszystkie zbiorniki (dwa zbiorniki na propan oraz zbiornik na etylen) są już zadaszone, trwa montaż geowłókniny oraz gabionów na dnie skarpy.

Jak usłyszeliśmy kontynuowane są dostawy na plac budowy kolejnych urządzeń i aparatów. Dostarczono m.in. moduły CCR (ang. continuous catalyst regeneration - urządzenie do ciągłej regeneracji katalizatora).

- Jest to rozwiązanie pakietowe przeznaczone do regeneracji katalizatora platynowego Oleflex na instalacji PDH. Obecnie trwa montaż CCR- tłumaczy Piotr Lachowicz.

Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad półtora miliarda euro. Jednak wynagrodzenie dla wykonawcy może ulec zmianie

Powód? Hyundai Engineering przesłał do Grupy Azoty Polyolefins propozycję zmian w umowie dotyczącej realizacji Polimerów Police. Wykonawca chce dodatkowe 127,4 mln euro oraz wydłużenia harmonogramu prac o 181 dni. Zdaniem koreańskiego wykonawcy za opóźnienia oraz wzrost kosztów winę ponosi pandemia koronawirusa.

- Trwa wewnętrzna analiza zgłoszonych przez generalnego wykonawcę propozycji zmian i weryfikacja ich zasadności. Mając na uwadze zakres zgłoszonych propozycji, spółka ocenia, że będzie to co najmniej kilkutygodniowy proces, który uwzględnia również ewentualne negocjacje z generalnym wykonawcą. Na ten moment spółka nie może dokładnie oszacować terminu zakończenia prac nad zgłoszonymi propozycjami - wyjaśnia Piotr Lachowicz.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto