Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt oranżerii przy pomniku Mickiewicza w Szczecinie na prima aprilis :-)

Maciej Godniak
Maciej Godniak
Maciej Godniak
Być może z powodu nader przedłużającej się w tym roku zimy, w ostatnim czasie pojawiły się pogłoski o zamiarze posadzenia żywej palmy na skwerze przy Bramie Królewskiej w Szczecinie, o czym sygnalizowały już lokalne media. Okazuje się, że podobnych, a nawet wysoko aspirujących koncepcji wzbogacenia krajobrazów miasta jest znacznie więcej.

Wyjaśnienie. Jak się niektórzy z Was się domyślili, artykuł naszego Internauty Macieja Godniaka opisujący projekt oranżerii przy pomniku Mickiewicza w Szczecinie to żart prima aprillisowy. :)


Swój bez wątpienia interesujący, lecz jednocześnie ambitny finansowo projekt na innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni miejskiej zgłaszało jakiś czas temu mało znane Stowarzyszenie „Zielono-Błękitny Szczecin”.

Nieoficjalnie władze zdecydowały się na wstępną akceptację projektu po pojawieniu się poważnego inwestora mocno zainteresowanego realizacją przedsięwzięcia.

Projekt Stowarzyszenia „Zielono-Błękitny Szczecin” dotyczy zagospodarowania przestrzennego kwartału ograniczonego ulicami: Szczerbcowa, Jarowita, Zygmunta Starego i H. Pobożnego. Na tym placu miałaby zostać zbudowana oranżeria stylizowana na lata XIX wieku.

Wybór lokalizacji oranżerii motywowany jest sąsiedztwem z reprezentacyjnymi gmachami architektonicznego kompleksu projektanta Wilhelma Meyera-Schwartaua oraz stojącym niegdyś na placu Mickiewicza pomnikiem cesarza Fryderyka III, który podobno miał słabość do egzotycznych roślin.

Mimo, że plac w tym miejscu ma powierzchnię niespełna 6000 m2, autorzy projektu są pewni, że pomieści się na nim średniej wielkości budynek oranżerii wraz z alejkami doprowadzającymi. Strona frontowa – wbrew pozorom, ale zgodnie z zasadami budowy oranżerii – miałaby być skierowana na południe, czyli na ulicę Zygmunta Starego, a nie w stronę pomnika Adama Mickiewicza.

Inwestor tuż po przebrnięciu przez procedury formalno-prawne jest skłonny rozpocząć budowę inwestycji jeszcze na jesieni bieżącego roku tak, aby obiekt mógł być oddany do użytku mieszkańców i turystów na początku sezonu letniego w 2015 roku. Koncepcja, która wcześniej nie była publicznie nagłaśniania nieoficjalnie spotkała się z dużą aprobatą.

Według obowiązujących przepisów nie jest wymagane przeprowadzenie w tej sprawie lokalnego referendum. Gdyby projekt doczekał się realizacji, wielu mieszkańców miasta zyskałoby nowe, ciekawe miejsce odwiedzin dostępne przez wszystkie cztery pory roku. Tym samym w Szczecinie pojawiłyby się długo oczekiwane już egzotyczne ogrody.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto