Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem picia w ciąży. W szpitalu na Pomorzanach też rodzą się dzieci z zespołem FAS

Anna Folkman
Sebastian Wołosz
W środę, 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS. Pomorze Zachodnie zaangażowane jest w międzynarodową kampanię społeczną "Too young to drink" (z ang. za młodzi, żeby pić). W zeszłorocznej edycji w kampanii wzięło udział ponad 60 organizacji z 30 krajów świata.

W tym roku w szpitalu na Pomorzanach urodziło się kilkoro dzieci, pod wpływem alkoholu. Problem picia w ciąży jest poważny

Uszkodzony mózg i narządy wewnętrzne dziecka, problemy z koncentracją, nauką, koordynacją ruchową, słyszeniem i rozumieniem. Tak negatywne skutki u dziecka są oznaką Alkoholowego Zespołu Płodowego. W środę, 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS. Pomorze Zachodnie zaangażowane jest w międzynarodową kampanię społeczną "Too young to drink" (z ang. za młodzi, żeby pić). W zeszłorocznej edycji w kampanii wzięło udział ponad 60 organizacji z 30 krajów świata.

- Trzeba przyznać, że z zespołem FAS rodzi się u nas dość dużo dzieci. Trudno jest ustalić rzeczywistą liczbę kobiet, które w ciąży piją alkohol, bo zwykle ukrywają ten fakt. Nawet, jeśli po urodzeniu widzimy u dziecka cechy tego zespołu, matka bardzo często zaprzecza - mówi prof. Agnieszka Kordek, neonatolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

- W naszej klinice od początku roku mieliśmy co najmniej kilkoro dzieci, u których zaraz po urodzeniu we krwi wykryto alkohol. Niestety problem nie dotyczy tylko kobiet z patologicznych środowisk. Zasada jest prosta: im więcej spożytego alkoholu w ciąży, tym gorzej dla dziecka. Jeśli chodzi o czas, to jeśli przyszła matka pije na początku ciąży, to ma to największy negatywny wpływ na późniejszy rozwój dziecka.

Czasami zespół FAS można rozpoznać już po urodzeniu dziecka. Ma ono charakterystyczne cechy w budowie, np. małogłowie, zbyt niską masę ciała w stosunku do wieku ciążowego, specyficzny wygląd twarzy - wygładzona rynienka wargowa, cienka górna warga itd. Dzieci z FAS mają zaburzenia zachowania, później uczą się mówić, chodzić, mają zaburzenia pamięci, kontaktów społecznych... Tak naprawdę wpływa to negatywnie na całe ich życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto