Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 30 tysięcy mieszkańców oddało głosy w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2023

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów.
Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów. Mat. Prasowe
We wtorek w południe zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na oficjalne wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ponieważ sprawdzone i wprowadzone do systemu muszą być głosy oddane w formie papierowej. Na głosowanie zdecydowało się prawie 30 tysięcy mieszkańców Szczecina.

W tym roku szczecinianie mogli wybierać spośród 153 zgłoszonych projektów. Łączna pula, jaka została zaplanowana na realizację zwycięskich zadań, to 17 520 000 zł. Z elektronicznej formy głosowania skorzystało ponad 26 tysięcy mieszkańców Szczecina, co jest o trzy tysiące lepszym wynikiem niż w roku ubiegłym. Na oddanie głosów za pomocą papierowych kart zdecydowało się prawie trzy tysiące osób. Na ogłoszenie oficjalnych wyników przyjdzie nam chwilę poczekać.

- Wszystkie głosy oddane w formie papierowej musimy wprowadzić ręcznie do systemu - tłumaczy Sylwia Cyza - Słomska z urzędu miasta.

Projektodawcy czekają na efekty swojej pracy

39 projektów ogólnomiejskich i 114 lokalnych walczyło w tym roku o względy mieszkańców Szczecina. Duża konkurencja powodowała, że projektodawcy w ostatnich tygodniach mieli ręce pełne roboty. Musieli intensywnie promować swoje inicjatywy i przekonywać do nich szczecinian.

- Promocja projektów SBO odbywała się zarówno w internecie, jak i bezpośrednio. Mimo grudniowej pogody do skrzynek pocztowych mieszkańców Gumieniec i Pomorzan trafiło kilkanaście tysięcy ulotek z informacją o projektach i instrukcją jak głosować. Ponadto, przy współpracy lokalnych spółdzielni mieszkaniowych i szkół, na terenie osiedla można było rozwiesić plakaty związane z SBO. Oczywiście do głosowania zachęcałem też osobiście, spotykając się z ludźmi na osiedlowych drogach i uliczkach - podsumowuje swoje działania Stanisław Kaup, lokalny społecznik i autor kilku projektów w SBO 2023.

Wydaje się, że frekwencja wśród głosujących może okazać się wyższa niż w ubiegłym roku. Okazuje się jednak, że zachęcanie mieszkańców do głosowania nie zawsze było łatwym zadaniem, a niektórzy zrazili się do inicjatywy SBO.

- Były osoby, które w bezpośrednim kontakcie mówiły, że ich głosowanie nie interesuje. Jednak była to mniejszość, z której i tak część osób dało się ostatecznie przekonać do oddania głosu na projekty z ich okolicy. Zauważyłem natomiast w komentarzach pod postami związanymi z SBO, że ludzie czują już do tego niechęć. Wynika ona z długiego nierealizowania zwycięskich projektów lub dużych opóźnień w ich budowie. Ludzie przez to nie czują sprawczości i mają wrażenie, że ich głosy nic nie dają, dlatego nie chcą poświęcać swojego czasu na głosowanie - tłumaczy Stanisław Kaup.

Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów. Na projekty ogólnomiejskie oddano 51 275 głosów, a wśród obszarów lokalnych najaktywniejsi w głosowaniu okazali się mieszkańcy Gumieniec, którzy oddali prawie 9 tysięcy głosów. Najmniejsze zainteresowanie głosowaniem na projekty lokalne wykazali mieszkańcy Centrum i Śródmieścia.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto