Prace ogrodowe w lutym: o czym należy pamiętać zimą? Jak zadbać o rośliny domowe? Lista prac na luty – 13 rzeczy, o które trzeba zadbać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Luty to jeszcze zimowy miesiąc, ale mogą pojawiać się już zwiastuny wiosny. Zaczynają się również pierwsze prace, związane z nadchodzącym sezonem. Zobacz, jak zadbać o rośliny ogrodowe i doniczkowe - przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Luty to jeszcze zimowy miesiąc, ale mogą pojawiać się już zwiastuny wiosny. Zaczynają się również pierwsze prace, związane z nadchodzącym sezonem. Zobacz, jak zadbać o rośliny ogrodowe i doniczkowe - przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Lutowe prace w ogrodzie tu już przedsmak wiosny. Można wysiewać pierwsze rośliny w szklarniach i tunelach. To też czas przygotowania sadzonek, które posadzimy w ogrodzie lub na balkonie nieco później. Trzeba także zadbać o kwiaty doniczkowe. Oto lista prac w ogrodzie na luty. O tym koniecznie pamiętaj!

Spis treści

Prace ogrodowe w lutym: uwaga na pogodę i zmiany temperatur

Luty to miesiąc, kiedy bardzo wiele zależy od pogody, w szczególności temperatur. Rośliny są już „w blokach startowych” i niewiele potrzeba, aby rozpoczęły wegetację. Tym bardziej, że w ciągu dnia słońce może już mocniej przygrzewać, a dzień jest dłuższy.

Jeszcze nie tak dawno temu luty oznaczał solidny mróz, jednak prognozy na ten rok są raczej łagodne, z temperaturami niewiele wyższymi i niższymi od 0ºC. Pamiętajmy jednak, że są to wartości określane w cieniu, natomiast w miejscach, gdzie promienie słoneczne padają bezpośrednio, w ciągu dnia jest znacznie cieplej. Natomiast nocą temperatura spada. Dla ogrodników oznacza to konieczność zadbania o rośliny w bardziej staranny sposób niż gdyby panował ciągły mróz. Dotyczy to osłaniania wrażliwych gatunków przed przemarznięciem, ale też drzew owocowych, których ciemna, nagrzewająca się kora, jest szczególnie narażona na uszkodzenia na skutek zmiany temperatur.

Zobacz, co zrobić w lutym w ogrodzie

Zadbaj o stan drzew i krzewów owocowych

W lutym trzeba też obserwować drzewa i krzewy owocowe pod kątem rozwoju pąków. To od ich fazy zależy najlepszy czas na wykonanie niektórych oprysków, chroniących przed szkodnikami i chorobami takimi, jak kędzierzawość liści, która w szczególności dotyka brzoskwinie (ale nie tylko).

Sprzęt do Twojego ogrodu

kup najtaniej

Hecht

Hecht 9201 E 2000W

1 299,00 zł

kup najtaniej

Yato

Yato Yt-85175

284,00 zł

kup najtaniej

NAX

NAX 2000S Briggs Stratton

1 989,00 zł

kup najtaniej

Makita

Makita Dub361Z

485,00 zł

kup najtaniej

Fieldmann

Fieldmann FZD 5015-E

1 045,00 zł

kup najtaniej

Fieldmann

Fieldmann FZR 2046-E

760,00 zł

kup najtaniej

Stiga

Stiga Estate 9102 WX (2T1430381/ST2P)

35 598,00 zł

kup najtaniej

Oleo-Mac

KOSIARKA OM 92/16 K H

14 490,00 zł

kup najtaniej

Makita

Makita Duc306Zb

1 175,99 zł

kup najtaniej

Hortmasz

Hortmasz 196 Cm3 Hks 450 Nl

1 739,00 zł

kup najtaniej

NAC

NAC PHB18-B15-S2

413,00 zł

kup najtaniej

AL-KO

Solo By AL-KO RIDER R7-65.8 HD 127487

8 999,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Zimą warto też przeprowadzić dokładniejsze oględziny drzew i krzewów. Można wypatrzyć sporo zimujących szkodników i zawczasu zadbać o ich zwalczanie.
Luty to również początek okresu intensywnego cięcia drzew i krzewów, który potrwa aż do kwietnia.

Przygotuj ziemię – rośliny ci się za to odwdzięczą

Okres tuż przed początkiem wegetacji jest korzystny dla niektórych zabiegów związanych z poprawą jakości ziemi lub zmianą jej parametrów. Takich czynności jak wapnowanie czy intensywne zakwaszanie ziemi nie powinno się wykonywać bezpośrednio przed sianiem, sadzeniem roślin, ani wiosennym nawożeniem. Trzeba o tych czynnościach pomyśleć zawczasu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze są one konieczne, a optymalnym terminem ich wykonania jest jesień. Jeśli jednak nie zdążyliśmy nie zdążyliśmy z pracami ogrodowymi przed zimą, mamy szansę na nadrobienie zaległości teraz.

Sianie, sadzenie i przesadzanie roślin, czyli jak zadbać o domową dżunglę zimą

Szczególnie dużo pracy będzie czekało wszystkich miłośników roślin pod koniec miesiąca. Przełom lutego i marca to już prawdziwy początek ogrodowego sezonu. Zresztą nie tylko w ogrodzie, bo w tym czasie warto też zająć się domowymi roślinami doniczkowymi. Przesadzanie, rozmnażanie, powrót do sezonowego nawożenia i częstszego podlewania – o tym będzie trzeba pomyśleć pod koniec miesiąca. Warto też zadbać o to, aby uzyskać sadzonki kwiatów i warzyw niewielkim kosztem. Mowa jest tutaj o przygotowaniu rozsad.

Polecamy też:

Prace ogrodowe na luty

Zobacz, jakie prace czekają w lutym ogrodników oraz miłośników kwiatów doniczkowych. Oto 13 rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Meble ogrodowe i akcesoria

kup najtaniej

Bituxx

Leżak Bujany Ogrodowy Plażowy Szary

320,00 zł

kup najtaniej

Amazonas

Palacio Hamak Z Drążkiem Ecru

751,21 zł

kup najtaniej

VidaXL

Ławka Ogrodowa 120 cm Drewno I Żelazo

286,17 zł

kup najtaniej

VidaXL

Vidaxl Huśtawka Ogrodowa Z Baldachimem Kawowa

1 167,00 zł

kup najtaniej

Hecht

Hecht Leżak Resort I

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Prace ogrodowe w lutym: o czym należy pamiętać zimą? Jak zadbać o rośliny domowe? Lista prac na luty – 13 rzeczy, o które trzeba zadbać - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie