5 z 10
Obowiązki: animator zajmuje się organizacją czasu wolnego...
fot. molchanovdmitry, iStock / Getty Images Plus

Praca w branży turystycznej. Które stanowisko wybrać, jakie wymagania trzeba spełnić, ile zarabia przewodnik, pilot czy stewardessa?

Obowiązki: animator zajmuje się organizacją czasu wolnego turystów. Wiele osób szybko nudzi się leżeniem na plaży czy pluskaniem się w basenie, i poszukuje innych rozrywek, chce zwiedzać okolice, poznawać miejscowe zwyczaje, kuchnię, muzykę itp. Dla nich właśnie są kursy i zajęcia, prowadzone przez animatorów turystyki.

Wymagania: animator powinien dobrze znać miejscowy język i lubić pracę z ludźmi, także dziećmi i młodzieżą. Ceniona jest kreatywność, poczucie humoru, umiejętność przekazywania wiedzy i zainteresowania tematem.

Zarobki: zależą od konkretnego pracodawcy i umowy. Mogą sięgnąć do 3,5 tys. zł netto miesięcznie. Animatorzy czasu wolnego dzieci i większych grup mogą zarobić lepiej. Najczęściej animatorzy mają opłacone przez pracodawcę wyżywienie, noclegi i koszty przelotu.