Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

Redakcja
101 zgłoszeń i tylko 11 laureatów. W sobotę w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia po raz trzeci odbyło się rozdanie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina.

Nagroda główna im. kpt. Ludomira Mączki trafiła do Macieja Krzeptowskiego. Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła wybrała 31 nominacji. Laureaci zostali nagrodzeni w 11 kategoriach.

Gala rozpoczęła się od tradycyjnego wybicia trzech szklanek dzwonem. Następnie przyszedł czas na część najważniejszą – wręczenie nagród. Całość zostałą uświetniona koncertem muzycznym, wystawą fotograficzną „The Tall Ships Races” autorstwa członków i sympatyków Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz prezentacjami krótkich filmów pokazujących żeglarskie zmagania.

ZOBACZ TEŻ:

- Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością ­– zaczął Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. ­– Osoby, które zdobywają Nagrody krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem. Gratuluję wszystkim laureatom. Tak naprawdę grupa osób, które zasługują na wyróżnienie jest jeszcze większa. A same Nagrody pokazują, jaki naprawdę morski jest Szczecin.

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10 tys. zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.

- Gdy wsiadałem z Ludkiem na „Marię” nie sądziłem, że tak to się skończy – mówił kpt. Maciej Krzeptowski, podczas odbierania głównej statuetki. – Bardzo dziękuję…jestem niesamowicie wdzięczny za tę statuetkę.

W trakcie gali uczczono także pamięć Janusza Charkiewicza, członka kapituły, który zmarł nagle 21 marca.

Oto nagrodzeni:

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki - Maciej Krzeptowski

Za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nieodkrytych lądów. Za znaczący wkład w rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i w Polsce oraz wskazywanie drogi młodym adeptom żeglarstwa za horyzont, ku wielkiej wodzie.

Rejs Roku - Nagroda im. Wyszaka - Mateusz Stodulski

Za wyjątkowy rejs rodzinny dookoła świata i realizację pięknych marzeń o odkrywaniu dalekich lądów i oceanów.

Żeglarz Roku - Szymon Kuczyński

Za rejs dookoła świata bez zawijania do portów małą łódką „Atlantic Puffin” i podjęcie wyzwania opłynięcia globu na trasie Plymouth – Plymouth, w jak najkrótszym czasie.

Regatowiec Roku - Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego - Jakub Rodziewicz

Za zajęcie pierwszego miejsca w Pucharze Europy w klasie Laser Standard i zdobycie tytułu Mistrza Europy w kategorii U21 w klasie Laser Standard.

Popularyzator Żeglarstwa - Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski - Zenon Szostak

Za ponad 40-letnią działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa, szczególnie akademickiego, na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.

Nagroda kota Umbriagi - Sekcja Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie

Za osiągnięcia na polu popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina - Katarzyna Wolnik-Sayna

Za znaczący wkład w utrwalenie pamięci o wybitnych żeglarzach i ich rejsach, które przeszły do historii żeglarstwa regionalnego oraz polskiego.

Wydarzenie Żeglarskie - Regaty Zeesenbootów

Dla regat popularyzujących żeglarstwo na Pomorzu Przednim, będących częścią kultury zessenbootów, promujących dawne regionalne żeglowanie.

Młody Żeglarz Roku - Filip Miłoszewski

Nadziei regionalnego żeglarstwa, który osiągnął w roku 2018 wybitne wyniki sportowe w żeglarstwie regionalnym, polskim i międzynarodowym.

Trener Roku - Robert Siluk

Najlepszemu trenerowi na Pomorzu Zachodnim, którego zawodnicy osiągają wybitne rezultaty w żeglarstwie sportowym, zarówno w regionie, w Polsce, jak i na świecie.

Żeglarska Nagroda Specjalna - Peter Dorleij

Popularyzatorowi kultury łodzi rybackich typu Botter i pomorskich łodzi typu zessenboot.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Szczecin oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Zobacz także: Autonomiczne żaglówki przyszłością żeglarstwa? "Wyzwaniem jest środowisko"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto