Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie katalog historycznej kolorystki szczecińskich kamienic

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Niektóre ze szczecińskich kamienic zachowały tynki i farby w stanie niezmienionym od przeszło 160 lat. Na bazie tych materiałów ma powstać katalog historycznej kolorystyki stosowanej na elewacjach szczecińskiej zabudowy kamienicznej od połowy XIX w. do lat 30. XX w.

Projekt "Kolory miasta" ma na celu opracowanie opartego na zasadach naukowych katalogu historycznej kolorystyki stosowanej na elewacjach szczecińskiej zabudowy kamienicznej. Na niektórych z tych budynków zachowały się tynki i farby w stanie niezmienionym od przeszło 160 lat.

ZOBACZ TEŻ:

- Zaczęliśmy właśnie od najstarszych kamienic zachowanych w mieście, położnych na obszarze Nowego Miasta. Zadanie koordynuje dr Anna Kriegseisen - konserwatorka zabytków i historyk sztuki z Gdańska. Na tym etapie chcemy opracować metodykę do kolejnych etapów projektu, oszacować docelowe koszty i zbadać możliwości pozyskania dofinansowania, tak aby projekt był możliwie najbardziej kompleksowy i dawał w podstawy do formułowania wytycznych konserwatorskich dla całego historycznego Śródmieścia Szczecina - poinformował we wtorek Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie.

Realizację projektu rozpoczęto od badań dwóch kamienic położonych na terenie Nowego Miasta, gmachów przy ul. Stoisława 1 i Kaszubskiej 34.

- Docelowo do badania wytypowanych zostanie kilkadziesiąt kamienic, które zachowały w stanie pierwotnych oryginalne tynki i warstwy malarskie. Oczywiście nie wszystkie elewacje zostaną przebadane w równym stopniu, nie wszystkie będą wymagały kosztochłonnych badań laboratoryjnych. Po to jest właśnie ten pilotaż, aby oszacować rzeczywiste potrzeby i określić potencjalne koszty kompleksowego projektu - dodaje Michał Dębowski.

Czy z posiadanych już informacji da się wyciągnąć jakąkolwiek tezę o kolorystyce szczecińskich kamienic i czy wyróżniały się one w jakiś sposób?

- Na tym etapie nic nie przesądzam, chodzi nam właśnie o obiektywne, oparte na podstawach naukowych zbadanie specyfiki szczecińskiego sposobu wykańczania i kolorystyki elewacji budownictwa kamienicznego. Wiadomo, że w różnych okresach, od ok. 1850 do lat 30. XX w. mody te się zmieniały. Docelowo chcemy opracować taką paletę kolorów stosowanych w danym okresie w mieście - odpowiada Michał Dębowski.

W Szczecinie w ostatnich latach były realizowane już renowacje elewacji kamienic. Jak ocenia je obecny konserwator zabytków?

- Duża część tych realizacji nie była konsultowana z MKZ, a jeszcze więcej nie było opartych na badaniach tynków oryginalnych, ale tym projektem chcę to właśnie zmienić. Już teraz nie ma mowy o żadnej spójności w skali całego miasta. Bardzo zależy mi, aby projekt miał wymiar praktyczny. Poza takowym będzie miał, jak sądzę, ogromne znaczenie poznawcze i dokumentacyjne - twierdzi Michał Dębowski.

ZOBACZ TAKŻE:

Kamienice w centrum Szczecina mają swoje tajemnice. Niesamow...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kolejna kamienica przy ul. Rayskiego odzyskała dawny blask

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto