Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała szczecińska Trylogia Grudnia'70

Polskie Radio Szczecin
Polskie Radio Szczecin
Polskie Radio Szczecin przygotowało "Szczecińską Trylogię Grudnia'70" opowiadającą o pacyfikacji protestów mieszkańców przez wojsko i milicję i następstwach tych wydarzeń.

Reżyserii i produkcji pierwszej w historii radiowej opowieści o Grudniu'70 podjął się wielokrotnie nagradzany za realizację słuchowisk Sylwester Woroniecki.

- W grudniu 1970 roku przygotowywałem świąteczny spektakl dla Teatru Telewizji. Kiedy dotarły do na nas pierwsze wiadomości o ofiarach w Gdańsku i Szczecinie, tłumaczono nam, że na ulice tych miast wyszli niemieccy autochtoni. Te kłamstwa i niedopowiedzenia o wypadkach grudniowych we mnie tkwiły - powiedział Woroniecki.

Trylogię otwierają "Grona grudnia". Poeta Lech Galicki w pięciu obrazach przypomina nastroje i atmosferę sprzed 37 lat. Mamy tu scenę w szkole, w domu wśród matek poszukujących swoich dzieci, z ulicy podczas demonstracji, a także ze stoczni.

W drugim ze słuchowisk "Człowiek z altanki" dziennikarz Adam Zadworny przypomina postać Henryka Toczka, którego brat Zygmunt został zastrzelony podczas wypadków grudniowych. Toczek upominając się o pamięć o bracie i innych ofiarach poprowadził w Szczecinie 1-majowy Czarny Marsz. Wyrzucony z pracy i pozbawiony środków do życia zamieszkał na działkach, gdzie spotyka go historyk, współpracownik IPN, któremu opowiada swoje życie.

"Gru – 7 – 0 – dzień" na podstawie fragmentów sztuki Krzysztofa Czeczota to ostatnia z trzech etiud, której akcja ma miejsce we współczesnym Szczecinie. Bohaterem jest Artur, właściciel firmy zarabiającej na pamiątkach narodowych, koszulkach z napisem "Solidarność", kubkach z napisem "Gru – 7 – 0 – dzień", parasolkach, ręcznikach, zdjęciach i kartkach pocztowych. Rozwija w Szczecinie sieć sklepów z takimi pamiątkami, a wszystkiemu przyglądają się dziennikarze ze szwedzkiego radia i niemieckiej telewizji.

Wszystkie słuchowiska zostały przygotowane w doborowej obsadzie aktorów warszawskich i szczecińskich - Robert Więckiewicz, Anna Gajewska, Jan Matyjaszkiewicz, Adam Zych, Marek Żerański, Grzegorz Młudzik, Grażyna Madej, Lidia Jeziorska, Iwona Kowalska-Zych, Robert Gondek, Jacek Piątkowski, Zbigniew Witkowski. Realizatorami dźwięku są Ewa Szałkowska i Anna Waraczewska. Oprawę muzyczną wykonała Renata Baszun.

Uroczysta premiera "Szczecińskiej Trylogii Grudnia'70" odbędzie się 17 grudnia o godz. 16 w studiu koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin. Słuchowiska transmitowane będą o tej porze także na antenie Radia Szczecin, a później powtórzone w programach I i III Polskiego Radia oraz rozgłośniach regionalnych.

Słuchowiska zostaną na płycie CD. Patronem wydawnictwa jest Polskie Radio Szczecin, Prezydent Miasta Szczecina i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto