Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał pierwszy społeczny sad w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Powstał szczeciński społeczny sad
Powstał szczeciński społeczny sad Andrzej Szkocki
Jabłonie, grusze, śliwy... Na terenie należącym do Nadleśnictwa Gryfino przy ul. Sennej w Szczecinie powstał miejski sad. Szczecinianie posadzili 70 drzewek - wszystkie sadzonki należą do starych, często już zapomnianych odmian.

- Czemu tu przyszedłem? Bo bardzo mi się podoba idea sadzenia starych odmian drzew owocowych - mówi Jerzy Wójcik, który posadził właśnie gruszę unikatowej odmiany Herzogin Elsa. - To naprawdę wspaniały pomysł. Do dzisiaj mam w pamięci kolor, zapach i smak niektórych odmian jabłek, które jadłem w dzieciństwie. To były jabłka z charakterem. Można było zamknąć oczy i po smaku rozpoznać odmianę.

W podobnym duchu wypowiadała się większość uczestników zabawy. Podkreślali: "Chcemy posadzić drzewka odmian, które powoli znikają z naszego świata. By zachować ich pulę genetyczną. By nie znikły na zawsze".

W Szczecinie będą więc rosły m.in. jabłonie: Pepina londyńska, Kantówka gdańska, Złotka kwidzyńska, Żeleźniak, Reneta landsberska a także grusze Cunigunde i szara niemiecka, a także śliwa Gelbroter Spilling.

ZOBACZ TEŻ:

Społeczny sad w Szczecinie

To tylko niektóre z odmian, które szczecinianie posadzili w nowym, 35 arowym sadzie przy ul. Sennej. Dzięki temu, naprzeciwko ogródków działkowych, powstał społeczny sad.

- Wspólnie go zasadziliśmy, wspólnie będziemy o niego dbali i wspólnie zbierzemy owoce - zapewniam, wystarczy dla wszystkich - mówi Daniel Pogorzelec, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino.

Przed wyruszeniem w pole, uczestnicy przeszli krótki kurs sadzenia drzew.

- Wykopujemy dołek, wsypujemy żel, który pomaga w nawodnieniu korzeni, przycinamy korzenie i wsadzamy roślinę do ziemi - instruował Leszek Kułak z Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych.

- Nie trudne - przyznał Maciek (12 lat).

Po posadzeniu drzewka otrzymał specjalny certyfikat, a tata podręczny atlas "Dawne odmiany jabłoni uprawiane w Polsce". Na koniec - chętni - dostawali drzewko, by posadzić je we własnym ogródku.

- To jest Kantówka gdańska - opowiada o wybranej przez pana Andrzeja odmianie jabłoni Leszek Kułak. - Bardzo stara odmiana, z XVIII w. Daje owoce soczyste, słodko-kwaśne. Zrywa się je we wrześniu ale można przetrzymywać nawet do stycznia.

Na wspólne sadzenie sadu przyszło w sobotę około stu osób. Większość, po wykonaniu roboty w sadzie, wysłuchała wykładu o pielęgnacji ogrodu, uprawie roślin, florystyce i (oczywiście) drzewach owocowych. Warsztaty poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem z Gminy Dobra.

Uczestnicy spotkania mieli też wyjątkową okazję degustacji potraw inspirowanych lasem - w tym zupy z dziczyzny. Jak zapewnia Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino już wkrótce powstaną w okolicy kolejne społeczne sady i owocowe aleje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto