Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powspominajmy Herberta z klubem 13 Muz

Redakcja
W 10. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów rok 2008 został ustanowiony rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji w Szczecinie zorganizowano cykl imprez pod hasłem „Wspominamy Herberta”.

Od dziś do niedzieli w Klubie 13 Muz, w Teatrze Współczesnym, w Książnicy Pomorskiej, ale też na przystankach komunikacji miejskiej i w piekarni będziemy mogli powspominać Zbigniewa Herberta.

Festiwal rozpocznie się wernisażem wystawy przed urzędem miasta, gdzie eksponowane będą wiersze Herberta wydrukowane w ciekawej oprawie graficznej. Wystawa będzie czynna do 9 maja.

Dziś jeszcze klub 13 Muz zaprasza o godz. 19.13 na „Granie Herberta”, czyli koncert muzyczny przygotowany przez Szymona Orłowskiego, Maćka Wróbla oraz Maćka Cybulskiego; wiersze Zbigniewa Herberta w interpretacji Krzysztofa Napiórkowskiego.

Z piątkowych wydarzeń warto wspomnieć o minikonferencji „Zbigniew Herbert - zbliżenia, powiększenia, rozbiory” zorganizowanej przez dwumiesięcznik "Pogranicza".

- Będzie ona miała charakter nietypowy, gdyż celem nie jest formułowanie ogólnych praw rządzących twórczością autora Struny światła, ale bliższy ogląd jednego tylko wybranego wiersza lub małej prozy poetyckiej, toteż każde wystąpienie będzie interpretacją pojedynczego tekstu – wyjaśniają organizatorzy.

Podczas konferencji referaty wygłoszą literaturoznawcy ze Szczecina oraz z innych ośrodków w Polsce.

W sobotę klub 13 Muz zaprasza na „Śniadanie z Herbertem”. Na chodniku przed Klubem 13 Muz zostaną rozstawione stoły z białymi obrusami, ze świeżym pieczywem, ciepłymi napojami, poranną prasą z dodatkiem o poezji Herberta. A wieczorem wyjątkowe wydarzenie. W Teatrze Współczesnym wystąpi Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego, który wystawi spektakl „Kołatka”.

- Spektakl „Kołatka” to niezwykła poetycka podróż człowieka z ogromnym bagażem przeżyć: uczuć, obserwacji i snutych pod wpływem miejsc i obrazów - rozmyślań nad życiem – możemy przeczytać w zapowiedzi.

Przedsięwzięcie zakończy się w niedzielę mszą w intencji Zbigniewa Herberta w katedrze o godz. 12 oraz spektaklem „Alchemik Halucynacji” w Teatrze Współczesnym o godz. 19, czyli spektakl taneczny stworzony w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta.

Ale to tylko namiastka tego, co nasz czeka w ciągu czterech dni. Szczegółowy program poniżej oraz w dziale **

dzieje się

**

 

Program "Wspominamy Herberta"

  • 24 kwietnia 2008 (Czwartek)

Godzina 17.00 - Przystanek Poezja - pl. Armii Krajowej (czas trwania do 9 maja)

Wystawa przed Urzędem Miasta, której otwarcie zainauguruje obchody. Eksponowane będą wiersze Herberta, wydrukowane w ciekawej oprawie graficznej. Wiersze będą również wydrukowane na fiszkach, które każdy będzie mógł zabrać do domu. Tak samo zatytułowana została akcja, w której fiszki z poezją znajdą się na przystankach autobusowych Szczecina.

Godzina 19.13 - Granie Herberta - Klub 13 Muz

Koncert muzyczny przygotowany przez Szymona Orłowskiego, Maćka Wróbla oraz Maćka Cybulskiego; wiersze Zbigniewa Herberta w interpretacji Krzysztofa Napiórkowskiego.

Koncert stanowi premierę projektu "Granie Herberta" powstałego z inicjatywy Klubu 13 Muz, którego owocem jest wydana płyta. Na tej bardzo instrumentalnej płycie ciężko się doszukać jednego gatunku muzycznego. Muzycy zdają się odbywać muzyczną podróż, której komentarz stanowią wiersze Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert. Wiersze
przed Klubem 13 Muz

Graficzna interpretacja wierszy Zbigniewa Herberta przygotowana przez Tomasza Piotra Świtalskiego. Otwarcie wystawy.


  • 25 kwietnia 2008 (Piątek)

Godzina 10:00 - Wystawa "Herbert. Moja i Twoja Katedra" (do 12 maja)
Klub 13 Muz oraz przed Urzędem Miasta Szczecina

Otwarcie wystawy w DK Klub 13 Muz o godzinie 10:00.

Godzina 10.00 - Zbigniew Herbert - zbliżenia, powiększenia, rozbiory
Klub 13 Muz

Minikonferencja organizowana przez dwumiesięcznik "Pogranicza" obejmująca interpretacje wybranych wierszy poety. Organizacja i prowadzenie: Piotr Michałowski.
Będzie ona miała charakter nietypowy, gdyż celem nie jest formułowanie ogólnych praw rządzących twórczością autora Struny światła, ale bliższy ogląd jednego tylko wybranego wiersza lub małej prozy poetyckiej, toteż każde wystąpienie będzie interpretacją pojedynczego tekstu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy literaturoznawców z kilku ośrodków w Polsce.

Referaty wygłoszą: Robert Cieślak (Uniwersytet Szczeciński), Mirosława Piaskowska-Majzel (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Michałowski (Uniwersytet Szczeciński), Małgorzata Mikołajczak (Uniwersytet Zielonogórski), Piotr Urbański (Uniwersytet Szczeciński), Andrzej Skrendo (Uniwersytet Szczeciński), Marta Suchańska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), Ireneusz Statnik (II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie), Konrad Wojtyła (Polskie Radio Szczecin).

Godzina 17.00 - Wystawa "Pan Cogito może być dumny przekroczył granice życia..." związana z rokiem Zbigniewa Herberta w 2008 r.
Książnica Pomorska - Sala Kolumnowa

Tytuł wystawy sugeruje, że poezja Herberta, jej głęboko humanistyczne przesłanie, intelektualna refleksja nad czasem, historią, ludzką egzystencją są uniwersalne i ponadczasowe a śmierć poety w niczym nie umniejsza jego dzieła, przeciwnie - nadaje mu dodatkowych sensów.

Wystawa w formie plansz i fotogramów o dużym formacie pokazuje wizerunki poety, dom, dzieciństwo, młodość, kalendarium życia i twórczości oraz związki poety ze Szczecinem. Zobaczyć również można część prywatnego księgozbioru Z. Herberta, który jest własnością Książnicy, książki z jego dedykacjami i autografami i pojedyncze listy poety ze zbiorów biblioteki oraz kopie rysunków autorstwa Herberta.

Ekspozycji towarzyszy prezentacja multimedialna.

Księgozbiór Zbigniewa Herberta podarowany bibliotece w 1991 roku, a przekazany 28 maja 2001 roku przez jego rodzinę; Czytelni Sztuki nadano jego imię a wnętrze ozdobiono popiersiem patrona dłuta Stanisława Biżka.

Godzina 19.13 - Kino Cogito - Klub 13 Muz

Pokaz filmu dokumentalnego o Herbercie w reżyserii Piotra Załuskiego pt. "Herbert. Fresk w kościele" oraz filmu fabularnego, inspirowanego jego twórczością: Listy naszych czytelników Stanisława Latałły.


  • 26 kwietnia 2008 (Sobota)

Godzina 11.00 - Śniadanie z Herbertem - chodnik przed Klubem 13 Muz

Sobotni poranek w czasie Wspominamy Herberta, DK Klub 13 Muz oraz piekarnia Asprod, zaproszą na nie przechodniów na chodniku przed Klubem 13 Muz, gdzie zostaną rozstawione stoły z białymi obrusami, ze świeżym pieczywem, ciepłymi napojami, poranną prasą z dodatkiem o poezji Herberta.

Godzina 19.00 - Spektakl Kołatka - Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego - Teatr Współczesny

Spektakl Kołatka Teatr im. St.I. Witkiewicza z Zakopanego - wyreżyserowana przez Krzysztofa Najbora niezwykła poetycka podróż człowieka z ogromnym bagażem przeżyć: uczuć, obserwacji i snutych pod wpływem miejsc i obrazów - rozmyślań nad życiem.
W spektaklu usłyszymy tak znane wiersze, jak: Pan od przyrody; Arijon; Kołatka; Dwie krople; Przebudzenie; Ballada o tym że nie giniemy; Przesłanie Pana Cogito; Modlitwa Pana Cogito - podróżnika (fragment); Obłoki nad Ferrarą; Mona Liza; Epizod z Saint - Benoit; Gauguin Koniec; Dawni Mistrzowie; Apollo i Marsjasz; Zwierciadło wędruje po gościńcu; Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu; Brzeg; Wyspa; Powrót prokonsula; Jedwab duszy; Układała swe włosy; Potęga smaku; Co mogę jeszcze zrobić dla Pana; Do Piotra Vujicića.

Wystąpią: Krzysztof Łakomik i Krzysztof Wnuk

Cena biletu wynosi 50 zł.
Bilety do nabycia w C.H. Fala oraz na www.infoludek.pl. Liczba miejsc ograniczona!

Godzina 22.00 - Czytanie Herberta w dobrym tonie - Klub 13 Muz

Niepowtarzalny wieczór, podczas którego Marek Żerański przeczyta na żywo wiersze Zbigniewa Herberta, a reprezentanci szczecińskiej sceny muzyki elektronicznej: Allca, Braingrain, Daniel Pax, Krypton oraz Zombie, zabiorą nas w dźwiękową przestrzeń, utkaną z muzyczych interpretacji poezji. Cały materiał został specjalnie stworzony z okazji "Wspominamy Herberta". Ok. 1.00 w nocy finałowy elektroniczny jam seassion! Podczas wieczoru, odbędzie się również projekcja autorskiej impresji filmowej pt. "Struna" zrealizowanej przez Filipa Załuskę (szczecinianina, studenta PWSP w Katowicach).


  • 27 kwietnia 2008 (Niedziela)

Godzina 12.00 - Msza święta - Bazylika archikatedralna św. Jakuba

Msza święta w intencji Zbigniewa Herberta

Godzina 19.00 - Alchemik Halucynacji - Teatr Współczesny

Pomysł, by stworzyć spektakl taneczny w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta powstał z potrzeby szukania odpowiedzi na dwa, zdaniem artystów, podstawowe pytania dotyczące każdego człowieka i artysty: o sens życia i o formę, znaczenie twórczości. Spektakl, zatem nie jest transkrypcją wierszy poety, ale osobistą ich interpretacją. W interpretacji Teatr sięga do wartości uniwersalnych herbertowskich wierszy, nie penetrując wątków politycznych, a biorąc za punkt wyjścia ponadczasowość znaczeń i zagrożeń, które teraz są czym innym, niż były wówczas, gdy poeta tworzył. I właśnie z uwagi na ten kontekst, forma spektaklu jest współczesna, ale nie pozbawiona odniesień do tradycji i historii sztuki tanecznej, kostiumu, czy muzyki.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto