Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powakacyjny sezon artystyczny w Szczecinie. Co się będzie działo?

Małgorzata Klimczak [email protected]
„Carmen”  to arcydzieło światowego repertuaru operowego - brawurowa hiszpańska ekspresja, poruszająca do głębi historia miłosna i genialna, rozpoznawalna przez wszystkich muzyka
„Carmen” to arcydzieło światowego repertuaru operowego - brawurowa hiszpańska ekspresja, poruszająca do głębi historia miłosna i genialna, rozpoznawalna przez wszystkich muzyka
Już wkrótce rozpoczyna się sezon artystyczny. Co nas czeka? Okazuje się, że już dzisiaj placówki kulturalne przygotowują się do premier teatralnych i operowych, koncertów i ciekawych spotkań.

Tradycyjnie jako pierwszy startuje Teatr Polski. Pierwsze spektakle już w najbliższy weekend. 5 sierpnia zobaczymy spektakl „Pif! Paf! Papuga i Paw”. Czarny Kot Rudy zaprasza na kolejne kręgi kabaretowego wtajemniczenia.

Teatr Polski wraca też do przedstawienia na małej scenie „Kobieta, która ugotowała męża”.

Natomiast już w następny weekend będzie pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym „Kawiarenka Hemar”. To kolejny po „Piosenniku”, „Stacyjce Zdrój” i „Śpiewniku domowym Jana Kaczmarka” ze spektakli muzycznych zrealizowany przez duet - Adam Opatowicz i Andrzej Poniedzielski. Tym razem wieczór osnuty będzie dookoła piosenek Mariana Hemara, twórcy wielu nuconych przez dekady szlagwortów, czyli zapadających w pamięć refrenów, takich, jak chociażby „Chciałabym, a boję się” czy też „Czy Pani Marta jest grzechu warta?” Hemar był jednym z najciekawszych tekściarzy (a właściwie piosenkarzy, bo tak wówczas ich nazywano) dwudziestolecia międzywojennego.

Teatr Współczesny rozpoczyna sezon artystyczny we wrześniu. W tym miesiącu nie zobaczymy żadnych premier, ale powrócą przedstawienia znane z poprzednich sezonów. Wśród nich także „Burza” Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz, która przeszła pierwszy etap Konkursu o Złotego Yoricka i wraz z „Hamletem” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz „Juliuszem Cezarem” w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie zostanie zaprezentowana w finale konkursu, który odbędzie się podczas 20. jubileuszowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (29 lipca - 7 sierpnia 2016).

Słynna Carmen

Znamy już program na nowy sezonOpery na Zamku. Na początek zobaczymy wielki koncert inauguracyjny w wykonaniu solistów oraz 100 muzyków z orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern. W programie koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 znajdą się fragmenty z opery „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego - uwertura, fragmenty orkiestrowe, duety i arie, w tym najsłynniejsza aria Domana z II aktu „Więc ty mnie kochasz”, spopularyzowana w ostatnich latach dzięki znakomitemu nagraniu Piotra Beczały. Opera uczci w ten sposób 70. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty, któremu zadedykowany został rok 2016 w muzyce polskiej.

W październiku szykuje się chyba najsłynniejsza i najbardziej popularna opera na świcie, czyli „Carmen” Pierwsze wystawienie opery w 1875 roku zakończyło się spektakularną klęską, ale już kolejne spektakle odwróciły złą passę. Zaczął się triumfalny pochód Carmen przez wszystkie sceny operowe świata. Zastanawia, co tak naprawdę przyciąga widzów: czy historia trójkąta miłosnego, czy intrygująca, hiszpańska sceneria, czy fantastyczne, znane wszystkim melodie, czy świetne libretto - autentycznie poruszająca, prawdziwa love story.

Carmen może być współczesną idolką - jest odważna, inteligentna, honorowa, wierna sobie, a przy okazji seksowna: doprawdy trudno wyobrazić sobie bardziej wybuchowy koktail! Być może w niej właśnie widzowie odnajdują swoje tęsknoty za prawdą, za wolnością, za niezależnością, za prawdziwą miłością - za tymi wszystkimi wielkimi słowami, których w codziennym życiu nie używamy, a za których obecnością niezmiennie tęsknimy. „Carmen” wyreżyseruje Ewelina Pietrowiak, a orkiestrę poprowadzi Vladimir Kiradjiev.

W Operze na Zamku pojedynek na głosy

W marcu zobaczymy niezwykły pojedynek na głosy w zamkowej scenerii. To będzie oś akcji jednej z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera „Tannhäuser”, czyli wielki turniej śpiewaczy na zamku Wartburg, w którym średniowieczni trubadurzy - tytułowy Tannhäuser i Wolfram von Eschenbach walczą o sławę i rękę Elżbiety, siostrzenicę landgrafa Turyngii.

Podziemne królestwo bogini Wenus, średniowieczna poezja śpiewana przez minnesingerów, wędrówki pielgrzymów, przyjaźń, miłość, namiętność i surowa kara za grzechy, opisane pełną pasji, szlachetności i majestatu muzyką Ryszarda Wagnera.

„Tannhäuser” to kolejna, po gorąco odebranym przez szczecińską publiczność „Lohengrinie”, koprodukcja Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern. Niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i Orkiestra filharmoniczna Theater Vorpommern pod batutą Golo Berga po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności to ponadczasowe dzieło.

Dzieci z dworca ZOO

W maju czeka nas hit dla młodszej widowni „Dzieci z dworca ZOO”na podstawie słynnej książki i filmu. To będzie impresja na temat najważniejszych wątków poruszonych w książce i filmie.

Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach. „My, dzieci z dworca ZOO” to światowy bestseller, który w formie książki i filmowej adaptacji niezmiennie porusza, a historia opowiadana przez główną bohaterkę nie traci na aktualności.

Taniec współczesny jako środek wyrazu jest w stanie spojrzeć na tę opowieść z innej strony i pokazać to, co do tej pory być może umknęło uwadze odbiorców. Dramaturgię spektaklu dopełni niezapomniana muzyka Davida Bowie, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona i eksperymentalne kompozycje z „The Chopin Project” Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.Autorem scenariusza, choreografii i inscenizacji jest wybitny choreograf Robert Glumbek, który za swoją poprzednią realizację w Operze na Zamku (wieczór nowych choreografii „Ogniwa”) otrzymał tytuł Najlepszego Choreografa w Polsce 2014 oraz Bursztynowy Pierścień 2014 w kategorii najlepszy spektakl sezonu.

Filharmonia

Filharmonia im. Karłowicza w okresie wakacji wcale nie odpoczywała, bo cały czas trwały koncerty, odbywały się wystawy, pokazy filmowe i zwiedzanie dla turystów. Wszystko oczywiście w mniejszym rozmiarze.

Ale już od września rozpocznie się nowy sezon z nowym pierwszym dyrygentem Rune Bergmannem z Norwegii. To właśnie on będzie odpowiedzialny na program nowego sezonu.

Tymczasem jeszcze w sierpniu możemy posłuchać kilku koncertów. W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pierwszego Polaka, jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku, który został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Rok 2016 ustanowiony został Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w złotej sali symfonicznej odbędzie się koncert z muzyką do filmów powstałych według prozy Henryka Sienkiewicza, który poprowadzi Krzesimir Dębski, należący do najbardziej popularnych i rozpoznawalnych kompozytorów muzyki filmowej. Zabrzmi m.in. muzyka do filmów „W pustyni i w puszczy” (2001) i „Ogniem mieczem” (1999). Przypomnimy też twórczość Andrzeja Markowskiego i Wojciecha Kilara do starszych produkcji: filmu „Pan Wołodyjowski” oraz serialu telewizyjnego „Przygody pana Michała” (1969). Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z gościnnym udziałem Anny Jurksztowicz.

Sprzedaż biletów na nowy sezon artystyczny ruszy 16 sierpnia 2016 r. o godz. 13.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto