MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiają o szczecińskim Marcu ’68

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Uczestnicy szczecińskich wydarzeń z marca 1968 spotkają się dziś (poniedziałek) o godz. 19 w klubie Alter Ego. Pokazane zostaną materiały filmowe z wiecu w stoczni i strajkujących studentów. – Dotkniemy także kwestii emigracji szczecińskiej społeczności żydowskiej na skutek antysemickiej nagonki - zapowiadają organizatorzy.

W marcu 1968 roku doszło do kryzysu politycznego, którego bezpośrednią przyczyną było zdjęcie przez władze „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Fala protestów rozlała się na cały kraj.

Szczecińscy studenci również przyłączyli się do protestu. Próbowali zorganizować wiec pod pomnikiem Adama Mickiewicza i przemarsz na dziedziniec akademików Politechniki Szczecińskiej. Dołączyła do nich młodzież ze szkół średnich. Manifestacja skończyła się brutalnymi starciami z milicją.

- Podczas spotkania będzie można obejrzeć wstrząsające filmy z pacyfikacji młodych ludzi – mówi Bartosz Sawicki, współwłaściciel klubu. – Przyjdą uczestnicy tamtych wydarzeń – dodaje.

W czasie protestów studenckich w Stoczni Szczecińskiej odbył się wiec aktywu partyjnego z udziałem I sekretarza KW PZPR Antoniego Walaszka (film dokumentalny z tego wiecu będzie też można obejrzeć podczas dzisiejszego spotkania). Władze propagandowo zrzuciły odpowiedzialność za organizację protestów na Żydów, co zapoczątkowało falę antysemickich nastrojów, w wyniku których z kraju wyemigrowało wielu intelektualistów żydowskiego pochodzenia. W tym również ze Szczecina.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto