Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiają o magii Szczecina

Redakcja
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość zaprasza we wtorek na godz. 19 na kolejne spotkanie z cyklu "Czas na Debatę", tym razem organizatorzy postarają się odnaleźć "Czar-y Szczecina".

- Tożsamość Szczecina ukształtowana w procesie historycznym jest utrwalona w czułej tkance miasta, ale czy jako współcześni mieszkańcy Szczecina potrafimy ją dostrzec i o nią zadbać? Jakie zaklęcia stosować, by przywabić mieszkańców lub odepchnąć zły urok? Jak wyczarować...Czar? Czy jesteśmy szczęśliwymi pasażerami szczecińskiej zaczarowanej dorożki? - na te pytania zamierzają odpowiedzieć organizatorzy podczas wtorkowej debaty.

Podczas debaty gościom zostanie zadane pytanie o ich stosunek do Szczecina, ich opinie, w tym narzekania, ale i zachwyty. Organizatorzy spróbują wskazać sukcesy Szczecina, ale nie przestraszą się rozmowy o porażkach naszego miasta. A wszystko po to, żeby odpowiedzieć na główne pytanie: czy Szczecin może oczarować własnych mieszkańców i przyjezdnych.

O komentarz zostanie poproszona  tzw. Loża Taksówkarzy. Oby nie okazała się się ona Lożą Szyderców? Podczas spotkania zostanie przestawiony pokaz slajdów przedstawiający Szczecin współczesny, jego (nie)oczywiste piękno i brzydotę.

Na koniec spotkania niespodzianka dla wszystkich - prawdziwie duchowy poczęstunek.

- Tego wieczoru poddajmy się genius loci (duchowi miejsca)! Pamiętajmy: Ludzie tworzą miasta i miasta są podobne do ich autorów - podkreślają organizatorzy. - Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szczecina!

Prowadzący debatę:

Przemysław Szymańczyk - w mediach od 1991 r., pierwszy szef TVN w Szczecinie (1997), z-ca red. naczelnego Tygodnika "Nowy Kurier" (1998), przedsiębiorca prywatny, współpraca z Radiem PLUS, obecnie dziennikarz radiowy Polskiego Radia Szczecin - prowadzi "Kawiarenkę polityczną" - przegląd najważniejszych politycznych wydarzeń w kraju i regionie oraz "Czas reakcji" - "żywa" reakcja na sygnały od słuchaczy dotyczące urzędniczej nierzetelności, wszelakiej niesprawiedliwości czy absurdów życia codziennego.

Zaproszeni goście:

Artur Gnat - założyciel i Prezes DOMU MARKI Max von Jastrow (2002) oraz Effective Image Polska (2005); wykładowca przedmiotu "Reklama" w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej (2002-2004); autor projektów marketingowych, strategii promocji kilkudziesięciu firm i marek; autor publikacji i organizator szkoleń z zakresu zarządzania wizerunkiem. W 2004 r. opracował strategię marki województwa zachodniopomorskiego (jako pierwsze w kraju), a następnie strategię marki miast (Recz, Barlinek) i powiatów (Drawskie). Ostatnio częściej pracuje na rzecz regionów i organizacji pozarządowych z Małopolski.

Grzegorz Kopeć - Kierownik biura firmy budowlanej Max Bögl-Polska Sp. z o.o. w Szczecinie, germanista, lektor, egzaminator Instytutu Goethego, miłośnik historii Szczecina, pracę magisterską poświęcił szczecińskiej prasie i czasopiśmiennictwu okresu Republiki Weimarskiej.

Łona - właściwie Adam Zieliński. ur. w 1982 r. w Szczecinie - tu mieszka, uczy się, pracuje. Jest muzykiem hip hopowym uważanym za przedstawiciela intelektualnego nurtu w polskim rapie. Już na debiutanckim albumie Łona sprecyzował swój styl - dowcipny, pełen przekąsu, oparty na zapadających w pamięć metaforach i humorystycznych dialogach. Raper porusza także kwestie poważne. W utworze "Leksykon Brockhausa" na przykładzie z własnego szczecińskiego podwórka porusza bolesny temat stosunków polsko niemieckich. Znaczące miejsce w tekstach Łony zajmuje bieżąca polityka, na którą patrzy z zadziornej perspektywy "Obywatela III RP".

Marika Pirveli - doktor Nauk o Ziemi, dyscyplina geografia społeczna; ekspert międzynarodowy w projektach realizowanych na rzecz Gruzji. Od 2003 roku do chwili obecnej: adiunkt na Uniwersytecie Szczecińskim - Zakład Geografii Społecznej i Turyzmu. Dziedzina badań: przestrzenny aspekt procesów społecznych tj. osiedle ludzkie jako miejsce w przestrzeni zurbanizowanej, gdzie procesy społeczne mają swoje odzwierciedlenie, zależność między formą a funkcją, wpływy przemian gospodarczych i społecznych na mentalność i in. Jest autorką ciekawych tez na temat tożsamości kulturowej szczecinian, zbudowanych wokół kluczowego pytania: czy wytworzyła się społeczność szczecińska i kim są szczecinianie?

Bartosz Sawicki - współwłaściciel Klubu Sztuki Niepopularnej Alter Ego. Klub jest "miejscem niezadętym, optymalnym dla wymiany myśli, idei, projektów", z ambicjami promocji sztuki nonkonformistycznej. Codzienność to: stała galeria, regularne koncerty, spotkania literackie, performancy i spektakle, opiniotwórcze debaty, a także spontanicznie dokonujące się akty twórcze . Szczecin widziany oczyma Bartosza Sawickiego to panna z potężnymi kompleksami, do której startują równie zakompleksieni amanci i tworzą się toksyczne relacje, powstaje obszar frustracji.

Sponsorzy debaty:
Nordic Consulting & Development Company Sp. z o. o.
Cukiernia Mistrza Jana Sp. z o.o.
Rajski Ogród Centrum Ogrodnicze "Park Hotel" Sp. z o.o.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto