Poród w Szczecinie. Który szpital wybrać? Tak wygląda porodówka w Zdrojach

Anna Folkman
Anna Folkman
Porodówka Zdroje
Porodówka Zdroje Andrzej Szkocki
W Szczecinie i jego okolicach przyszłe mamy mogą korzystać z trzech porodówek. To porodówka w szpitalu Zdroje, w lecznicy na Pomorzanach oraz należąca do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie - Klinika Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii w Policach. Dziś prezentujemy zdjęcia ze Zdrojów.

W[ 2017 roku w szpitalu Zdroje odbyło się 2 tys. 604 porodów. To o 115 więcej w porównaniu do roku poprzedniego.

Przytoczona liczba porodów nie oznacza, że w „Zdrojach” na świat przyszło 2604 noworodków. Było ich więcej, gdyż 50 spośród nich to tzw. porody wielopłodowe, w wyniku których powitaliśmy na świecie bliźnięta. Rekordowym miesiącem był lipiec. W tym okresie w „Zdrojach” odbyło się 259 porodów. Najmniej, 188 noworodków, przyszło na świat w marcu ubiegłego roku.

Porodówka Zdroje

Poród w Szczecinie. Który szpital wybrać? Tak wygląda porodó...

Wśród analiz statystycznych za ostatnie lata pojawiają się pozytywne trendy dotyczące porodów, warte przytoczenia. Lekarze od trzech lat obserwują spadek udziału liczby cieć cesarskich w stosunku do ogólnej liczby porodów. Obecnie wskaźnik ten wynosi 57 proc. i choć wydaje się być nadal wysoki to podkreślić należy, że położnictwo w „Zdrojach” ma trzeci, najwyższy stopień referencyjności. Oznacza to, że trafiają tu pacjentki z całego regionu z najbardziej skomplikowanymi przypadkami ciąż, które wymagają rozwiązania cięciem cesarskim i dalszej opieki nad noworodkiem na oddziale intensywnej terapii.

Od trzech lat lekarze położnicy odnotowują także wzrost liczby pacjentek decydujących się na poród drogami natury, pomimo wcześniej wykonanego cięcia cesarskiego. W 2017 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, wzrost ten był dwukrotny.

Dużą popularnością wśród przyszłych rodziców cieszą się porody rodzinne. W 2017 roku było ich blisko 1, 8 tys. Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się coroczny wzrost zainteresowania tą opcją porodu. Szpital „Zdroje” kilkanaście lat temu, jako pierwszy w Szczecinie, wprowadził formułę umożliwiającą rodzącej towarzyszenie i opiekę bliskiej osoby. Praktyka szpitalna pokazuje, że nie zawsze jest to mąż lub partner. Bardzo często kobiety w ciąży proszą o wsparcie swoje siostry, mamy lub przyjaciółki. Bliskość zaufanej osoby podczas tak ważnych chwil ma bardzo istotne, wręcz terapeutyczne znaczenie, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek szpital nie pobiera żadnych opłat związanych z udziałem w porodzie rodzinnym.

Porodówka Zdroje

Porody rodzinne w Zdrojach. Osoba towarzysząca obowiązkowo w...

- Dla każdego z rodziców narodziny dziecka to wspaniałe i niezapomniane przeżycie. - mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje” - Na oddziale pracuje świetny zespół położnych i lekarzy, którzy każdego dnia prowadzą i wspierają mamy podczas cudu narodzin. Cieszę się, że tak liczne grono mieszkanek naszego regionu zaufało naszej placówce i zdecydowało, że te ważne chwile chce spędzić właśnie u nas.

Jednym z czynników wpływających na wzrost liczby porodów w „Zdrojach” pozostaje otwarcie w 2016 roku nowego, 16-łóżkowego Oddziału Patologii Ciąży, na którym troskliwą opieką otoczone są pacjentki w ciążach zagrożonych lub przyszłe mamy z poważnymi chorobami współistniejącymi.

Chustonoszenie - co to takiego? Czy to alternatywa dla dziecięcych wózków? Zobaczcie wideo

Chustonoszenie - co to takiego? Czy to alternatywa dla dziec...

Bardzo ważnym aspektem jest także funkcjonowanie w strukturach ZOZ-u „Zdroje” najstarszego w województwie i największego Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka, którego doświadczony, wysoko wykwalifikowany personel medyczny każdego dnia niesie pomoc przedwcześnie urodzonym dzieciom. Oddział posiada aparaturę medyczną najnowszej generacji – najwyższej klasy inkubatory, kardiomonitory, respiratory oraz jedyne w województwie aparaty do leczenia hipotermią i tlenkiem azotu, a także urządzenie monitorujące. Pomimo leczenia najmniejszych noworodków, z ekstremalnie niską masą urodzeniową, śmiertelność okołoporodowa od wielu lat pozostaje tutaj na bardzo niskim poziomie, znacznie poniżej średniej krajowej. W 2017 roku na oddziale leczonych było 230 maluszków w najcięższych stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. 22 noworodki miały skrajnie niską masę urodzeniową poniżej 1 kg.

- Dumą naszego oddziału są osiągane już od wielu lat bardzo niskie wskaźniki występowania powikłań wcześniactwa takie jak retinopatia wcześniacza, wylewy do mózgowia, dysplazja oskrzelowo-płucna czy martwicze zapalenie jelit. To u nas pojedyncze przypadki w skali roku. - mówi dr n. med. Jacek Patalan, ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” - Medycyna XXI wieku wyznaczyła granicę przeżywalności noworodków na 22. tydzień ciąży i już od dłuższego czasu nikt jej nie próbuje obniżyć. Obecnie większy nacisk kładzie się na walkę o możliwie najlepszą jakość życia dzieci uratowanych niż na osiąganie kolejnych rekordów w ratowaniu noworodków z coraz niższą masą urodzeniową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie