Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski Uniwersytet Medyczny inwestuje w odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne na dachach akademików

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Uczelnia nie zamierza poprzestać na jednorazowej inwestycji i w dalszym ciągu chce rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii
Uczelnia nie zamierza poprzestać na jednorazowej inwestycji i w dalszym ciągu chce rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii Andrzej Szkocki
Na dachach trzech akademików Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, znajdujących się przy ulicy Dunikowskiego, zainstalowano panele fotowoltaiczne. - To jest coś, co bardzo nam pomaga w bieżącym funkcjonowaniu - mówi prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze uczelni nie ukrywają, że odnawialne źródła energii pozwalają na oszczędności i w miarę normalne funkcjonowanie uniwersytetu w dobie kryzysu energetycznego.

- Zużycie energii dla funkcjonowania uczelni wyższej, w szczególności o takim profilu jak my, gdzie wysycenie aparaturą naukowo – badawczą jest olbrzymie, powoduje że koszty idą w górę. Bez odnawialnych źródeł energii, mielibyśmy naprawdę poważne problemy w dobie kryzysu - mówi rektor PUM.

Uczelnia nie zamierza poprzestać na jednorazowej inwestycji i w dalszym ciągu chce rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii.

ZOBACZ TEŻ:

- Chcemy dokończyć całość w sposób kompleksowy, tak żeby na wszystkich naszych obiektach znajdowały się instalacje fotowoltaiczne o możliwie jak najwyższej mocy. Chcemy zabezpieczyć PUM w energię odnawialną - deklaruje prof. Bogusław Machaliński.

Wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tak kosztowna inwestycja, byłaby niemożliwa bez solidnego wparcia finansowego, które uczelnia otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pomoc finansowa przyjęła dwie formy, dofinansowania i pożyczki, o łącznej wartości ponad 750 tysięcy złotych.

- Te inwestycje są bardzo ważne w dzisiejszych czasach i dzięki niej, udało się PUM zaoszczędzić na energii. Dzięki tej inwestycji ⁣ponad 110 ton emisji dwutlenku węgla nie trafi do atmosfery. Z jednej strony wymiar ekologiczny, a drugiej ekonomiczny - mówił Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Rektor PUM zapewnia, że uczelnia będzie starała się funkcjonować w trybie stacjonarnym, choć część wykładów może odbywać się zdalnie.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto