MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Ład 2022. Takie pieniądze otrzymasz w lutym! Oto kalkulator wynagrodzeń!

redakcja
Polski Ład to szereg zmian podatkowych, które mniej lub bardziej przełożą się na pensje wielu Polaków. Większość podatników może jednak liczyć na to, że zmiany korzystnie wpłyną na ich pensje. O ile dokładnie? Sprawdziliśmy to za pomocą przygotowanego przez rząd specjalnego kalkulatora wynagrodzeń. Wyliczenia prezentujemy w galerii!

SZCZEGÓŁY >>>TUTAJ
Polski Ład to szereg zmian podatkowych, które mniej lub bardziej przełożą się na pensje wielu Polaków. Większość podatników może jednak liczyć na to, że zmiany korzystnie wpłyną na ich pensje. O ile dokładnie? Sprawdziliśmy to za pomocą przygotowanego przez rząd specjalnego kalkulatora wynagrodzeń. Wyliczenia prezentujemy w galerii! SZCZEGÓŁY >>>TUTAJ
Polski Ład to szereg zmian podatkowych, które mniej lub bardziej przełożą się na pensje wielu Polaków. Większość podatników może jednak liczyć na to, że zmiany korzystnie wpłyną na ich pensje. O ile dokładnie? Sprawdziliśmy to za pomocą przygotowanego przez rząd specjalnego kalkulatora wynagrodzeń. Wyliczenia prezentujemy w galerii!

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Spis treści

Zmiany w podatkach od 2022 roku. Co zawiera Polski Ład? Kto skorzysta?

Zmiany podatkowe, jakie wprowadzi Polski Ład, to m.in. kwota wolna od podatku do 30 tys. zł brutto, wzrost 32-procentowego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł, ulga dla klasy średniej. Kto najbardziej skorzysta na zmianach Polskiego Ładu?

Polecamy

Według niezależnych ekonomistów najbardziej na Polskim Ładzie zyska klasa średnia, a w mniejszym stopniu najubożsi. Z kolei najbogatsi muszą liczyć się ze stratami. Generalnie na mniej lub bardziej znaczący wzrost pensji mogą liczyć osoby zarabiające miesięcznie do 5 tys. zł brutto. W pozostałych przypadkach wzrost będzie rzędu kilkunastu lub kilu złotych bądź równy zeru.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW >>> TUTAJ <<< LUB W NASZEJ GALERII

O tyle wzrosną pensje w 2022 roku. Poznaj wyliczenia specjalnego kalkulatora wynagrodzeń

Polski Ład przełoży się na wzrost pensji. O ile dokładnie wzrosną płace? Wyliczenia prezentujemy w poniższej galerii! Powstały one w oparciu o oficjalny, udostępniony przez rząd kalkulator wynagrodzeń. Przyjęliśmy przy tym, że pracownik nie jest uczestnikiem PPK i pracuje w miejscu zamieszkania.

Jakie dokładnie zmiany w podatkach zakłada Polski Ład?

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu ma skorzystać niemal 18 mln Polaków – najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci.

- Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy – podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie – bez względu na wysokość zarobków. Tym samym tworzymy podatkowe fair play - wyrównujemy zasady opodatkowania dla każdego mieszkańca Polski. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich - czytamy na stronie podatki.gov.pl.

Polecamy

Oto najważniejsze zmiany podatkowe, jakie wprowadzi Polski Ład:

  • Kwota wolna od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł - podatnicy zarabiający rocznie powyżej 30 tys. zł brutto zapłacą podatek tylko od nadwyżki
  • Próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. do 120 tys. zł - podatkiem 32 proc. będą objęte dochody powyżej 120 tys. zł. Pozostali podatek dochodowy zapłacą według stawki 17 proc.
  • Korzyści dla wspólnie rozliczających się małżeństw - będą mogły skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku
  • Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł - w przypadku wyższych świadczeń emeryci zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł
  • Zerowy PIT dla pracujących seniorów - PIT-0 dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład 2022. Takie pieniądze otrzymasz w lutym! Oto kalkulator wynagrodzeń! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto