Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci odzyskali kolejne zabytki

Redakcja
materiały policyjne
Policjanci z KWP w Szczecinie odzyskali barokowe lichtarze i kielich, które były nielegalnie oferowane na internetowym portalu aukcyjnym.

- Na jednym z portali internetowych 35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego oferował do sprzedaży 2 barokowe lichtarze z posrebrzonego mosiądzu pochodzące z nielegalnych poszukiwań z wykrywaczem metalu. Policjanci zabezpieczyli te przedmioty, ponieważ są zabytkami archeologicznymi stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Czynności przeprowadzano wspólnie z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie - informuje asp. Marek Łuczak.

Podczas przeszukania zauważono ponadto cynowy kielich o bogatej ornamentyce i aplikacjach w formie putto (określenie stosowane do postaci aniołków powszechnie stosowanych w dekoracjach kościelnych w okresie baroku i rokoka).

- Możliwe, że odnalezione przedmioty stanowiły ukryty depozyt kościelny, pozostawiony podczas ewakuacji w 1945 roku. Służby konserwatorskie prowadzą w tej sprawie sprawdzenia w przedwojennych rejestrach kościelnych i klasztornych w celu ustalenia ich pochodzenia.

Historycy sztuki bazując na wzorach i analogiach datują wymienione przedmioty na XVII-XVIII w. Prawie identyczny w formie lichtarz znajdujący się w kościele w Bartkowie (pow. gryfiński) pochodził z 1668 roku. Lichtarze i kielich, po ich oczyszczeniu z ziemi i gliny, zostaną poddane dokładnym badaniom w Muzeum Narodowym w Szczecinie w poszukiwaniu inskrypcji oraz znaków wytwórcy.

Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie. Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy i określić czy i jakie ewentualnie zarzuty usłyszy mieszkaniec powiatu choszczeńskiego.

Na podstawie ustawy o ochronie zabytków istnieje obowiązek niezwłocznego powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o nawet przypadkowym odkryciu przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem archeologicznym.

Oferowanie do sprzedaży przedmiotów, co do których sprzedający powinien i może przypuszczać, że zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego wyczerpuje znamiona przestępstwa paserstwa nieumyślnego, zagrożonego karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia?

Napisz!

Wyraź swoją opinię na ten temat!

Skomentuj informację

Chcesz ZA DARMO zareklamować swoją firmę? Dodaj ją do naszego Katalogu Firm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto