Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"polenmARkT 2010" - Szczecin artystycznie w Greifswaldzie podczas Dni Kultury Polskiej

Redakcja
Przez dwa tygodnie, od 19 listopada, nasi zachodni sąsiedzi będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się polskiej kulturze. W ramach 13. edycji festiwalu "polenmARkT 2010" odbędzie się szereg wystaw, pokazów, spotkań i wykładów.

W programie również szczecińskie akcenty: występ Krzysztof Kołłątaj Trio, wykład prof. dr Jana Piskorskiego o pamięci narodowej oraz spotkanie z dr Janem Musekamp, który zaprezentuje książkę „Od Stettina do Szczecina. Metamorfozy miasta między 1945 a 2005 rokiem”.

Biblioteka miejska, muzeum, dom kultury alternatywnej, uniwersytet, schronisko młodzieżowe, centrum literatury na Pomorzu Przednim oraz kluby studenckie, kina i teatry w Greifswaldzie – te wszystkie miejsca na dwa tygodnie będą tętnić polską kulturą. Na każdym kroku, także w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, będzie można natknąć się na wieczory literackie, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i wykłady.

- Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby w niemieckim regionie granicznym, gdzie Polska nadal jest dość egzotycznym i bardzo słabo znanym krajem, wykreować ambitną i intrygującą wizytówkę Polski - mówi Agata Wiśniewska-Schmidt – jedna z osób organizujących festiwal. - Pokazać, że jej kultura wpisuje się w światowe nurty i w niezwykle ciekawy sposób je transformuje, że jest to kultura otwarta na świat i zawierająca w sobie jego liczne wpływy. Stanowczo odżegnujemy się od tradycyjnego wizerunku (rolnik, wóz ciągnięty przez konia, bocian, folklor) na rzecz awangardy, eksperymentu, świeżości, humoru oraz otwartości na świat. Na pewno Greifswald jest tym szczególnym miejscem w Niemczech, gdzie pojęcie "polenmARkT" kojarzy się z ambitną i inspirującą kulturą.

W ramach tego dwutygodniowego festiwalu, nie zabraknie także twórczych dyskusji związanych z trudną polsko-niemiecką historią, jak i spotkań dla tych wszystkich, którzy chcieliby się nauczyć języka polskiego czy też studiować w Polsce.

Podczas "polenmARkT" szczecińska kultura jest reprezentowana przez przynajmniej jeden zespół. Podczas ubiegłorocznej edycji tego festiwalu, były prezentowane założenia działań projektu "Szczecin – Europejska Stolica Kultury 2016" oraz Książnicy Pomorskiej, której udało się nawiązać współpracę z greifswaldzką biblioteką uniwersytecką. W tym roku współpraca pomiędzy Szczecinem a Greifswaldem zacieśniła się jeszcze bardziej, dzięki podpisaniu umowy o miastach partnerskich. W celu wzmocnienia tego faktu, organizowany jest ze Szczecina zbiorowy wyjazd na "polenmARkT".

Mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję uczestniczyć w niedzielnym programie festiwalu (21 listopada). Najpierw czekać będzie na nich polsko-niemiecki, dwujęzyczny dramat muzyczny „List Przechera” (wstęp 3 euro), a następnie wernisaż wystawy „Uniwersalna kostka betonowa”. Pobyt podczas czwartego dnia festiwalu zamknie wieczorna prezentacja filmu „Królik po berlińsku” (którego projekcja odbędzie się po niemiecku) oraz rozmowa z jego reżyserem Bartkiem Konopką (wstęp 3 euro).

Zgłoszenia do wyjazdu można kierować do koordynatorki projektu, Justyny Machnik na adres: [email protected]. W treści maila należy podać swoje imię, nazwisko oraz telefon komórkowy.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto