Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoń Nowa (raport)

GJ
GJ
Klub Sportowy Pogoń Szczecin Nowa powstał 26 maja 2003 roku. Jego założycielami byli kibice Pogoni zaniepokojeni sytuacją panującą w Sportowej Spółce Akcyjnej.

Na jej czele stał wówczas Les Gondor. Kolejne kompromitujące porażki, w tym m.in. najwyższa w historii klubu przegrana z Górnikiem Zabrze 0:9 (9 kwietnia 2003 r.), a także realna wizja nie przystąpienia do rozgrywek po spadku z I ligi sprawiły, że kibice postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Po zarejestrowaniu klubu rozpoczęły się starania o start od razu w rozgrywkach IV ligi. Wysiłki oraz zaangażowanie działaczy i kibiców przyniosły efekty. Pogoń Szczecin Nowa uzyskała zgodę Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej na udział w tej klasie rozgrywkowej. Był to ewenement na skalę krajową. W tym samym czasie zespół Lesa Gondora, zgodnie z przewidywaniami kibiców, nie uzyskał wymaganej licencji na grę w II lidze. Był to jednocześnie upadek klubu.

Antoni Ptak w Szczecinie
Wydarzenia w Szczecinie śledziła cała piłkarska Polska. Walkę i zaangażowanie fanów Pogoni dostrzegł m.in. Antoni Ptak, właściciel II-ligowej Piotrcovii Piotrków. Łódzki inwestor zdecydował się przenieść drużynę do Szczecina i zmienić nazwę na MKS Pogoń.
Jednym z warunków przystąpienia Antoniego Ptaka do nowej Sportowej Spółki Akcyjnej był udział w niej Klubu Sportowego Pogoń Szczecin Nowa. Klub założony przez kibiców wniósł do spółki miejsce w rozgrywkach IV ligi.

Florian Krygiel Honorowym Członkiem Stowarzyszenia…

16 czerwca 2003 roku podczas nadzwyczajnego walnego zebrania członków Stowarzyszenia Klub Sportowy Pogoń Szczecin Nowa podjęto decyzję (uchwała nr 7) o nadaniu Panu Florianowi Krygierowi tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia. Uroczyste wręczenie pamiątkowej plakietki, upamiętniającej pana Floriana jako Honorowego Członka Klubu, odbyło się 23 czerwca 2004 r., podczas meczu juniorów Pogoni Szczecin Nowa z Lechem Poznań.

Nowi zawodnicy po sukcesie zespołu w MP Juniorów Starszych
Po powstaniu SSA – Pogoń Szczecin Nowa zajęła się szkoleniem młodzieży. W 2004 r. zespół prowadzony przez Włodzimierza Obsta w walce o ćwierćfinał mistrzostw Polski juniorów starszych pokonał faworyzowaną drużynę Lecha Poznań. Zawodnikami Pogoni Szczecin Nowej byli wówczas Marek Kowal, Łukasz Skórski, Honorat Stróż, Dawid Chwałek, Tomasz Judkowiak.

Przed rozpoczęciem sezonu piłkarskiego 2006/2007 Klub Sportowy Pogoń Szczecin Nowa wystąpił z inicjatywą odciążenia finansowego MKS Pogoń Szczecin SSA. Zarząd klubu zaproponował przejęcie i finansowanie grup młodzieżowych i juniorskich, a także IV-ligowych rezerw Pogoni. Trzykrotnie ponawiana propozycja nie spotkała się jednak z zainteresowaniem władz spółki.

Odpowiedź na brazylijską Pogoń
Mało popularna wśród kibiców Pogoni brazylijska koncepcja budowy zespołu przez Antoniego Ptaka oraz troska o rozwój zdolnych piłkarzy z naszego miasta i regionu sprawiła, że w sierpniu tego roku zgłoszono do rozgrywek zachodniopomorskiej b-klasy zespół seniorów. Do projektu pozyskano dwóch wybitnych piłkarzy Pogoni Szczecin – Dariusza Adamczuka i Grzegorza Matlaka. Za cel w sezonie 2006/2007 postawiono sobie awans do a-klasy.

Po rundzie jesiennej KS Pogoń Szczecin Nowa zajmuje pierwsze miejsce w swojej grupie. Po niedzielnym zwycięstwie, w zaległym spotkaniu z Ogniwem Dzwonowo, zespół Pogoni ma już sześć punktów przewagi nad drugim w tabeli Orłem Grzędzice.

Pomagają innym
W przerwie zimowej oprócz przygotowań do rundy wiosennej działacze, trenerzy i piłkarze Pogoni Szczecin Nowa brali udział w licznych akcjach społecznych. Przedstawiciele klubu odwiedzali szkoły, świetlice środowiskowe, byli również współorganizatorami zabawy karnawałowej dla maluchów ze Schroniska dla Rodzin prowadzonego przez Stowarzyszenie Feliks i Schroniska dla Matek z Dzieckiem działającego przy Caritas. Pogoń Szczecin Nowa „grała” także w tegorocznym XV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na rzecz której przeznaczono piłki, koszulki i inne gadżety klubowe. Pracę działaczy młodego klubu na niwie sportowej oraz społecznej i charytatywnej doceniły władze miasta. Stąd też od początku rundy wiosennej na koszulkach piłkarzy widnieje logo Szczecina.

Uczą się od najlepszych
Jeden z głównych celów klubu, to promowanie tradycji piłkarskich Szczecina i współpraca ze wszystkimi organizacjami i klubami naszego regionu. Do tej pory, pomimo stosunkowo krótkiego czasu działania klubu, udało się zespołowi nawiązać ścisły kontakt z zasłużonymi piłkarzami Pogoni Szczecin skupionych wokół zespołu „Oldboje Pogoni”. Pogoń Szczecin Nowa nawiązała także współpracę z Arkonią Szczecin i KP Police, czego dowodem były ostatnie zaproszenia do udziału klubu w imprezach: inauguracja oświetlenia na stadionie Arkonii i meczu ku pamięci Sebastiana Mindziula – piłkarza Chemika Police. Warto także wspomnieć o współpracy, jaką klub nawiązał z drugim w tabeli po rundzie jesiennej w I lidze piłki nożnej Zagłębiem Lubin. W wyniku nawiązanych kontaktów Krzysztof Sobieszczuk, trener pierwszego zespołu, był w Lubinie na stażu trenerskim, a Pogoń Nowa miała możliwość rozegrania meczu towarzyskiego z czołowym zespołem Orange Ekstraklasy.

Na podstawie www.pogonnowa.pl

Czytaj więcej:


Zobacz zdjęcia:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto