Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy jak prawidłowo sortować śmieci, by pomagać a nie szkodzić

Anna Folkman
Anna Folkman
W Szczecinie mamy ok. 1300 ogólnodostępnych pojemników do segregacji śmieci. Niestety oprócz odpadów, które można odzyskać trafiają do nich śmieci, które tylko zabierają miejsce i nie nadają się do ponownej obróbki.

W sierpniu w naszym mieście stanęło 150 nowych pojemników na szkło, plastik i makulaturę. Ich lokalizację wybrali sami mieszkańcy.

Tu znajdziesz pojemniki - mapa


Tak powinna wyglądać butelka wrzucana do pojemnika PET

Po pierwsze odkręcamy nakrętkę, zgniatamy butelkę plastikową i znów ją zakręcamy. Im bardziej zmniejszy się butelka tym lepiej. Na butelkach znajduje się sporo innych tworzyw np. etykiety. Powinniśmy je usunąć.

Do pojemnika na plastik wrzucamy: zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe. W pojemniku nie powinny się znaleźć np. pojemniki po jogurtach, margarynach, środkach chemicznych, smarach, olejach, środkach chwasto- i owadobójczych, doniczki plastikowe.

Do szkła wrzucamy: butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego i kolorowego, bez zakrętek, zacisków, gumowych uszczelek. Nie wolno wrzucać np. butelek z wtopioną w szkło folią, szyb, kieliszków, porcelany, luster, szklanek, żarówek itp.

Papier, który chcemy wrzucić do specjalnego pojemnika nie powinien być foliowany ani tłusty. Jeśli ma folię, plastikową rączkę, taśmę klejącą i możemy oderwać ją z kartonu –zróbmy to.

Co wrzucamy do pojemnika na papier? Gazety, książki, zeszyty i katalogi, ulotki, kartony, worki papierowe, papier opakowaniowy. To wyrzucamy do zwykłego śmietnika: np. tapety, kalki, styropian, brudne kartony np. pudełko po pizzy, kartony po sokach, papierowe opakowania np. po wapnie, gipsie i wszystkich środkach chemicznych.

Jak się dowiedzieliśmy w sortowni w Szczecinie znajdowanych jest mniej odpadów, których nie da się odzyskać niż np. w Poznaniu. Jednak powinniśmy starać się tę ilość jeszcze bardziej ograniczyć. W papierze jest średnio ok. 20 proc. śmieci, w PET 30 proc. w szkle 10 proc. odpadów, które nie nadają się do recyclingu.

Zobacz film ukazujący pracę w sortowni

Segregacja w liczbach

Rocznie w Szczecinie odbieranych jest ok. 1 tys. ton opakowań sztucznych, 4 tys. ton opakowań papierowych, 2 tys. ton szkła.

W 2005 roku było to 600 ton opakowań sztucznych, 3 tys. ton papierowych, 1300 ton szklanych. Oznacza to, że odpady sortujemy coraz chętniej.

W tym roku pojawiły się specjalne ulotki, które mówią, o tym jak odpowiednio segregować śmieci. Na każdym pojemniku są także naklejki – mówi Monika Wierzbicka, dyrektor handlowy w firmie Remondis. - Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien zapoznać się z ich treścią. Kiedy wrzuci tylko te odpowiednie rzeczy ułatwi tam pracę.

Zgodnie z umową pojemniki do segregacji śmieci powinny być opróżniane raz w miesiącu. Jeśli okazuje się, że to za mało, wystarczy zadzwonić a pojemniki będą opróżniane częściej. Oto numer, pod który należy telefonować: 91 43 10 810 lub końcówka 821.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto