Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki 2009: Zasady odliczania ulgi prorodzinnej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To jedna z najpopularniejszych ulg podatkowych. Ulga prorodzinna została wprowadzona w 2007 roku.

Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi prorodzinnej jest rozliczanie podatku na zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Nie odliczą jej zatem osoby, które opodatkowane są np. wyłącznie podatkiem zryczałtowanym, czy liniowym.

Ulga prorodzinna przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dziecko. Przysługuje ona rodzicom niezależnie od tego, czy pozostają oni w związku małżeńskim.

Możliwość odliczenia mają również rodzice, w stosunku do których orzeczono rozwód lub separację. W takich sytuacjach wymagane jest spełnienie dodatkowych warunków.

Ulgę odlicza rodzic, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, w stosunku do których orzeczono separację lub rozwód, odliczenie przysługuje każdemu z nich – po warunkiem, że rozliczają się na zasadach ogólnych. W takich sytuacjach kwota odliczenia stanowi iloczyn miesięcy pobytu dziecka u rodzica i 1/12 kwoty przysługującego odliczenia (97,81 zł).

W rozliczeniu za 2008 z ulgi prorodzinnej, której wysokość wynosi 1173,70zł na każde dziecko, skorzystać będą mogli dodatkowi podatnicy.

Tak jak dotychczas, prawo do odliczenia będą mieli:

- rodzice dzieci niepełnoletnich,
-rodzice dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach na terenie Polski, wskazanych w przepisach o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, w przepisach
o szkolnictwie wyższym,
- rodzice dzieci bez względu na wiek, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

Ponadto, zgodnie ze zmianą przepisów, ulga prorodzinna obejmie również podatników:

- rodziców dzieci bez względu na wiek, które pobierają dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- rodziców studentów, do 25 roku życia, uczących się na zagranicznych uczelniach.

- Tak jak w roku ubiegłym kwota ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców. Oznacza to, że może być ona odliczona od podatku jednego z nich lub obojga. Ważne jest, aby suma dokonywanych odliczeń nie przekraczała kwoty ulgi przysługującej łącznie obojgu rodzicom - mówi Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie. - Ustawodawca wskazuje, że ulga prorodzinna przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dziecko, co oznacza, że nie ma wymogu wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy.

Podatnicy, którzy zostali rodzicami lub adoptowali dziecko w trakcie roku podatkowego będą mogli (po raz ostatni) odpisać ulgę prorodzinną w pełnej wysokości. Prawo to – czyli odliczenie ulgi w pełnej wysokości - zachowają również rodzice, których dzieci spełniają warunki do odliczenia tylko przez część roku, np. studiujące dziecko ukończyło 25 rok życia w maju 2008 roku.

Niezmieniona pozostaje zasada, że prawo odliczenia ulgi wygasa z momentem przekroczenia przez dziecko uczące się, do 25 roku życia, określonego limitu dochodów w roku podatkowym, czyli kwoty 3088,68 zł. Doprecyzowane zostały również regulacje dotyczące osiągania przez dziecko zysków kapitałowych, np. z giełdy, gdzie nie ma kwoty wolnej od podatku. Również w tym przypadku rodzic nie straci prawa do ulgi, jeśli dziecko zarobi na giełdzie nie więcej niż 3088,68 zł.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto