Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocztowa: Jest przerażająco, będzie pięknie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Podwórko ma być przyjazne środowisku.
Podwórko ma być przyjazne środowisku. Projekt podwórka przygotowały Karolina Turbaczewska i Marta Mroczkowska.
Według wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Pocztowej 8 lekarstwem na złą markę ulicy są zielone podwórka.

Widok podwórka na Pocztowej 8 nie napawa optymizmem. Na środku ogromny, zniszczony kosz na śmieci. Ściany budynków są poobdzierane z tynku i pomazane. Nie ma tam roślinności. Smutno, brzydko i przytłaczająco. Mieszkańcy zdecydowali, że chcą, by się to zmieniło. Zamierzają prosić o dofinansowanie z programu „Zielone Podwórka”.

– Wierzymy, co również konsultowane było z naukowcami z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, że takie podwórko może działać resocjalizacyjnie dla pozostałych rejonów miasta – mówi Grzegorz Czarnecki, pomysłodawca stworzenia zielonego podwórka. – Zbadane jest, że w pobliżu takich miejsc rzadziej zdarzają się akty wandalizmu. W naszym podwórku funkcjonuje ośrodek pomocy. Teraz otoczenie wygląda przerażająco. Zmiana znacząco wpłynie też na poprawę terapii ludzi, którzy z pomocy tego ośrodka korzystają. 

Mieszkańcy złożyli niezbędne dokumenty do Zarządu Budynku i Lokali Komunalnych. Dokumentację i projekty przygotowywały Karolina Turbaczewska oraz Marta Mroczkowska, które na koncie mają już imponujące podwórko przy ulicy Ściegiennego 1 i Wojska Polskiego 4.

– Przy projektowaniu tego podwórka współpracowałyśmy z mieszkańcami – mówią. – Spotykaliśmy się z nimi na miejscu, oni przedstawiali swoje potrzeby. Najgorzej było z ludźmi starszymi. Boją się zmian i najlepiej dla nich, żeby nic tam się nie działo. Obawiają się też, że trzeba będzie przy tym chodzić, pracować. Jeśli tak – wolą dookoła betony.

Podwórko ma być przyjazne środowisku. Prowadzona na nim będzie segregacja odpadów. Do nawadniania roślin będzie wykorzystywana woda deszczowa. Obsadzone ma być bluszczem, bukszpanem i innymi gatunkami radzącymi sobie z brakiem słońca.

– Możemy dostać 75 procent dofinansowania. Liczę, że to się uda – mówi Czarnecki. – W pierwszej kolejności trzeba zrobić odpływkanalizacji deszczowej i burzowej. Będą pieniądze – podwórko naprawdę się zmieni. To jest niesamowita okazja, by zmienić wizerunek ulicy Pocztowej. Takie działanie będzie przykładem dla innych wspólnot.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto