Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po rewolucji śmieciowej: pojemniki przepełnione, a wroków nie ma. Co zrobić?

Alicja_MR
Alicja_MR
Znane są już terminy odbioru z posesji posegregowanych śmieci. ...
Znane są już terminy odbioru z posesji posegregowanych śmieci. ... Sebastian Wołosz
Znane są już terminy odbioru z posesji posegregowanych śmieci. Ale uwaga, mogą ulec zmianie. Dlatego radzimy co robić, gdy w wyznaczony dzień śmieciarka nie przyjedzie, albo nie otrzymaliśmy jeszcze worka z kodami.

Mariusz Parkitny
[email protected]

Sprawa budzi wiele emocji, bo segregację zadeklarowała większość właścicieli domów jednorodzinnych i wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe. Ale odbiór posegregowanych śmieci to na razie fikcja w wielu miejscach miasta. Na razie wywożone są tylko z prawobrzeża. Od poniedziałku odbiór ma się rozpocząć na lewoborzezżu Szczecina. Na osiedlach pojemniki do selektywnej zbiórki są przepełnione. Mieszkańcy domów jednorodzinnych nie wiedzą czy już segregować, czy dopiero, gdy otrzymają worki i kody.

- A ja od dwóch tygodni trzymam posegregowane śmieci we własnych workach i nie wiem co robić - mówi Krzysztof Bogdański, mieszkaniec Warszewa.

Na stronie www.ecozmiany.szczecin.pl (zakładka harmonogramy) pojawiły się terminy wywozu odpadów selektywnych. Ale uwaga, niektóre mogą ulec zmianie. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy w wyznaczony dzień śmieciarka nie przyjedzie, albo nie otrzymaliśmy jeszcze worka z kodami. Poniżej kilka uwag.

- Na posesjach jednorodzinnych odpady posortowane będą odbierane dwa razy w tygodniu. Na osiedlach spółdzielczych i we wspólnotach mieszkaniowych - raz w tygodniu.

- Nie ma obowiązku sortowania odpadów do worków, które dostarczane są na posesje jednorodzinne! Worki mają być ułatwieniem, a nie służyć do kontroli mieszkańców, czy segregują odpady. Możemy wykorzystać inne worki, ale najlepiej, aby choć trochę były przezroczyste.

- Jeśli nie mamy miejsca na trzymanie worków, albo nie chcemy z nich korzystać, możemy segregować śmieci w tzw. gniazdach. To miejsca, w których znajdują się duże pojemniki na odpady zmieszane. Gmina zobowiązała się, że w każdym z czterech rejonów, na które jest podzielony Szczecin, będzie co najmniej po 45 gniazd, a w każdym po trzy pojemniki na papier, szkło i plastik. Na razie jednak gniazd nie ma tak wiele. Obecnie najwięcej jest ich w okolicach dużych osiedli. Nie mamy obowiązku udowadniać urzędowi, że śmieci segregujemy w gniazdach, a nie w workach

- Jeśli termin przyjazdu śmieciarki będzie już ustalony, worki z posegregowanymi odpadami wystawmy przed dom dzień wcześniej. Może się zdarzyć, że śmieciarka przyjedzie już o 6 rano. Jeśli worków wystawionych nie będzie, wóz odjedzie bez naszych śmieci.

- Nie musimy czekać na kody kreskowe, które w przyszłości mamy przyklejać na worki. Kody mają pomagać rozstrzygać sporne sprawy, np. gdy mieszkaniec złoży skargę, że z jego posesji śmieci posegregowanych nie odebrano.

- Segregujmy odpady zgodnie z najlepszą zasadą: śmieci, co do których mamy wątpliwości, gdzie powinny trafić wrzucajmy do pojemnika na odpady zmieszane. Dla prawidłowego segregowania wystarczy, że będziemy stosować się do zasad opisanych na workach lub pojemnikach na odpady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto