MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze prawnika

Paulina Łątka
Paulina Łątka
Co tydzień problemy prawne naszych czytelników rozwiązuje adwokat Marcin Gruca.

Czy dzieci pochodzące z małżeństwa mają pierwszeństwo dziedziczenia względem dzieci pozamałżeńskich? - Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy dzieci pochodzą z małżeństwa czy też nie. Sąd z urzędu bada bowiem jaki jest krąg osób uprawnionych do dziedziczenia.

Jaka jest różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się spadku? - Różnica między tymi dwiema instytucjami prawa spadkowego przejawia się w skutkach ich zastosowania. Gdy spadkobierca odrzuci spadek nie przejmuje on wtedy po zmarłym żadnych praw i obowiązków. Taki spadkobierca traktowany jest jakby nie dożył spadku, a wtedy jego część przypada jego zstępnym tj. dzieciom. Gdy natomiast spadkobierca zrzeknie się spadku również nie przejmuje po spadkodawcy żadnych praw i obowiązków, co dotyczy także jego zstępnych tj. dzieci, które również wyłączone są z dziedziczenia.

Wynajmuję dom. Czy mam obowiązek sprzątać liście i odśnieżać chodnik przed tą posesją? - Tak, gdyż zgodnie z ustawą z dn. 13.09.1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach- art.5 ust. 1 pkt. 4 uprzątniecie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości należy do obowiązków właścicieli nieruchomości. Ta sama ustawa w art. 2 ust. 1 pkt. 4 nakazuje rozumieć właścicieli nieruchomości także jako: współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

Rozwiązałem swoją umowę o pracę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. W firmie pracowałem 4 lata. Gdy poprosiłem pracodawcę o udzielenie mi zwolnienia na poszukiwanie pracy, ten mi odmówił. Czy pracodawca miał rację? - Tak. Zgodnie z art. 37 § 1 Kodeksu Pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W myśl cytowanego przepisu udzielanie dni wolnych na poszukiwanie pracy dotyczy tylko sytuacji, gdy wypowiedzenie umowy zostało by złożone Panu przez pracodawcę. Oznacza to, że w momencie, gdy to Pan rozwiązał umowę za wypowiedzeniem ze swym pracodawcą, pracodawca nie ma obowiązku udzielania Panu żadnych dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy.

Pracodawca z końcem września rozwiązał ze mną umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, jednak omyłkowo przesłał na moje konto nienależne już wynagrodzenie za październik. Czy, jeżeli mój były pracodawca zauważy swój błąd jestem zobowiązana mu je zwrócić? - Nie. Zgodnie bowiem z przepisami o bezpodstawnym wzbogaceniu
art. 411 pkt. 1 k.c. nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli spełniający świadczenie (Pani pracodawca) wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto