Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz 65: niech żyje polski Szczecin!

Redakcja MM
Redakcja MM
Przy smalcu, słoninie, wraz z wystawą dokumentów z pierwszych powojennych lat też można świętować 65 lat polskiego Szczecina. Do uczczenia tej rocznicy zaprosili szczecinian mieszkańcy kamienicy przy ul. Świętego Wojciecha 1.

MAREK JASZCZYŃSKI
[email protected]

Zaczęło się wystrzałowo, od strzału z moździerza oddanego przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Na dziedzińcu kamienicy rozłożył się posterunek
„berlingowców”, gazeciarz roznosił pierwszy numer polskiej gazety, jako poczęstunek służył smalec z ogórkami i słonina, a do wzniesienia toastu był, według znawców tematu, doskonały „bimber”.

Ci, którzy przyszli, mogli przeżyć niezapomniane spotkanie z historią dotyczącą początków polskiego Szczecina w 1945 roku. W galerii „Trystero” otwarto wystawę, na której zgromadzono dokumenty z tego okresu: zaświadczenia z urzędu repatriacyjnego, mapy. Na zdjęciach można było zobaczyć zniszczone miasto i
pierwszych jego mieszkańców, którzy tutaj zdecydowali się rozpocząć nowe życie.

- Zauważyłem, że zapomina się dziś o polskiej historii Szczecina – mówi Wojciech Lizak, antykwariusz. - To niepokojący nurt. Zapominamy o ekipie prezydenta Piotra Zaremby, która przyjechała tutaj w 1945 roku z misją spolszczenia miasta. To ojcowie założyciele polskiego Szczecina.

Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Patronujemy urodzinom Polski w Szczecinie, obchodzimy imieniny św. Wojciecha” i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

- To dobry pomysł na świętowanie w taki sposób tej rocznicy – mówi dr Eryk Krasucki, historyk. – Można odejść od oficjalnej formuły. 

W programie znalazła się także rekonstrukcja historyczna Drużyny Grodu Trzygłowa i wręczenie nagród dla dwóch szczecińskich historyków: dr Eryka Krasuckiego i dr Radosława Skryckiego. Była to nagroda przyznana przez mieszkańców kamienicy w podzięce za ich dotychczasową pracę. Z kolei Grupa Twórcza Karata Eon przypomniała podczas happeningu, w jaki sposób odbywało się zasiedlanie miasta w 1945 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto