Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co nam "Szczecin 2016"?

Redakcja
Na poniedziałkowej sesji radni zdecydują co dalej z instytucją „Szczecin 2016”. To instytucja odpowiedzialna za przygotowanie aplikacji do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Pod obrady rady miasta trafi uchwała, która ma pozwolić na zmianę statutu instytucji „Szczecin 2016” i jej dalsze funkcjonowanie.

Po tym jak Szczecin odpadł z konkursu ESK 2016 działalność instytucji stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ główny punkt statutu, czyli osiągnięcie tytułu ESK 2016 stał się nieaktualny.

Marek Sztark, dyrektor "Szczecin 2016" przedstawił założenia funkcjonowania instytucji w nowej formie.

– Naszym głównym celem było wyzwolić energię obywatelską w całym mieście i to się nam udało – mówi Sztark. – Nie chcieliśmy się skupiać na dużych imprezach, ale postawić na animatorów kultury. Rozpoczęliśmy wiele projektów i zależy nam na tym, żeby były one kontynuowane. Ta instytucja jest potrzebna, chociaż nie musi działać w tym samym składzie personalnym. Decyzję o tym, kto będzie zarządzał instytucją podejmie prezydent.

Pomysł ten popiera również wiceprezydent Krzysztof Soska, odpowiedzialny za kulturę.

– Dla mnie najważniejsze jest to, że dzięki tej instytucji udało się zmobilizować szczecińskie środowiska kulturalne – mówi Soska. – Chcemy kontynuować te działania w zmienionej formie.

Wśród założeń dalszej działalności tej instytucji kultury są cztery główne punkty: wypełnienie luki we współpracy transgranicznej. W Szczecinie nie ma wyspecjalizowanej instytucji, która by się zajmowała kontaktami z partnerami po drugiej stronie granicy. Po drugie koordynowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi. "Szczecin 2016" pomagał wielu organizacjom użyczając pomieszczeń czy sprzętu. Po trzecie opieka nad Willą Lentza, która musi mieć gospodarza, tym bardziej, że prowadzony jest tam remont. Po czwarte wyspecjalizowanie się w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Argumenty za utrzymaniem tej instytucji nie przemawiają do radnych z komisji kultury, którzy w większości domagają się jej zlikwidowania. Uważają, że podczas przygotowywania aplikacji popełnione zostały błędy.

– Jeśli chodziło o pokazanie potencjału naszego miasta, to nie zauważyłem, żeby uwypuklane były nasze największe atuty, na przykład to, że szczecińska pisarka była nominowana do nagrody NIKE, sukcesy Teatru Współczesnego czy 30 tys. podpisów zebranych pod petycją popierającą powstanie Akademii Sztuki – uważa radny Jędrzej Wijas. – Na działania tej instytucji poszło mnóstwo pieniędzy, a nie widać efektu jej działania.

"Szczecin 2016" dysponuje w tym roku budżetem 3,6 mln zł. W instytucji pracuje na etatach 12 osób do tego jeszcze współpracownicy. Połowa osób to pracownicy administracji.

– Patrząc na budżet tej instytucji, która zatrudnia kilkanaście osób, a budżet innych instytucji, na przykład Filharmonii Szczecińskiej, która zatrudnia około 100 osób, stwierdzam, że jest to budżet wyjątkowo duży – mówi radny Maciej Kopeć. – Jestem przeciwny tej instytucji, bo moim zdaniem jest to marnotrawienie pieniędzy.

Radni uznali, że jeśli ta instytucja ma w przyszłości przejąć część polityki kulturalnej w naszym mieście to trzeba się zastanowić jaką role ma pełnić wydział kultury w urzędzie miasta.

Uchwała będzie jeszcze analizowana przez kluby radnych, a w poniedziałek trafi na sesję rady miasta. Wszyscy są zgodni, że o przyszłości tej instytucji powinien zadecydować nowy prezydent i nowa rada miasta po wyborach.

Moim zdaniem: Małgorzata Klimczak

Szczecin nie zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016. To oczywiste, że w tej sytuacji osoby odpowiedzialne za uzyskanie tego tytułu muszą odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Najważniejsze z nich to czy instytucja "Szczecin 2016"” jest nadal potrzebna miastu.

Od początku najlepszym rozwią zaniem wydawało się powierzenie tego zadania wydziałowi kultury w urzędzie miasta. Jeśli kulturą w mieście zajmują się specjalnie tworzone instytucje, to co robi wydział kultury?

Co robi Szczecińska Agencja Artystyczna poza kiczowatym sylwestrem miejskim organizowanym raz w roku? Za dużo tego typu instytucji kulturalnych w Szczecinie. Lepiej, żeby była jedna, a porządna. Która? To już będzie zadanie dla nowej rady miasta i nowego prezydenta.
Zobacz też:

Szczecin nie zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. "Ale może za kilkanaście lat..."


Szczecin nie będzie Europejską Stolicą Kultury 2016. Niestety odpadliśmy z rywalizacji


Nie udało nam się... Szczecin odpadł z rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016


Szczecinianie poznali aplikację ESK 2016


600 osób pracowało nad szczecińskim projektem do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016


Szczecinianie malowali logo ESK 2016 (WIDEO)

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto