Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleciuga już z „wiechą”

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Kończy się budowa nowej siedziby Teatru Lalek Pleciuga. Na obiekcie zawisła „wiecha”.

Wiecha, to tradycyjny wieniec oznaczający, że bryła budynku osiągnęła swoją docelową wysokość i wielkość. Oddanie do użytku nowej siedziby teatru planowane jest na pierwszy kwartał 2009 r.

Budynek wykonuje firma ECE, która stawia go na potrzeby miasta Szczecin i Teatru Lalek Pleciuga w ramach projektu budowy centrum handlowego Galeria Kaskada.

- Dla gminy współpraca z ECE jest istotna z kilku powodów. Oprócz powstania nowej siedziby Teatru umożliwi rewitalizację znacznego obszaru w centrum miasta, pozwoli na pozyskanie znaczących środków finansowych, które zasilą budżet Szczecina – mówi Piotr Landowski ze szczecińskiego magistratu. -  Wskaże też potencjalnym partnerom model współpracy z władzami samorządowymi.

Nowa „Pleciuga” będzie miała 16,2 m wysokości, ok. 3,5 tys. m kw powierzchni całkowitej i kubaturę ponad 15 tys. m sześciennych. Głównym wykonawcą nowego Teatru Lalek Pleciuga jest firma Erbud S.A., Oddział Szczecin, zaś autorami projektu architektonicznego są architekci ECE i szczecińskiej pracowni architektonicznej Dedeco.

- Nowy Teatr Lalek Pleciuga będzie miał trzy kondygnacje. Parter to przede wszystkim strefa widza: znajdzie się tu główna sala teatralna z widownią na 298 miejsc, przestronny, ok. 200-metrowy hall, doświetlony naturalnym światłem, sala kameralna, pomieszczenia edukacyjne, a także barek – mówi Landowski. -  W pobliżu sceny dogodnie zlokalizowano pomieszczenia warsztatowe, gdzie będą powstawać dekoracje.

Na poziomie piwnicy umieszczono pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na piętrze do dyspozycji aktorów i pracowników znajdą się garderoby, pracownia lalek, pokoje administracyjne, gościnne, sala konferencyjna i sala prób.

Z zewnątrz nowy teatr będzie miał nowoczesną, modernistyczną formę, która komponuje się z otaczającą go zielenią i zróżnicowaną architekturą sąsiadujących budynków.

- Przeszklone wejście do teatru symbolizuje przejście przez otwór sceniczny, obramowany po bokach metaloplastyczną imitacją kurtyny – informuje Piotr Landowski. -  Pozostałe elewacje zostaną wykończone kombinacją białego tynku i drewnopodobnych elementów dekoracyjnych. Rytm nada mu nieregularna siatka okien.

Najwyższa część budynku – komin nad sceną – zostanie obłożona żaluzjami. Głównymi elementami ozdobnymi będą wejście wraz z przeszkloną witryną i kolorowy napis z nazwą teatru. Wokół teatru powstaną nowe chodniki i miejsca parkingowe na 80 samochodów, w tym miejsca dla niepełnosprawnych oraz 3 miejsca parkingowe dla autokarów.

Koszt prac to ok. 35 milionów złotych.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto