Plan ochrony środowiska w Szczecinie podzielił radnych. Przyjrzeliśmy się temu dokumentowi

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Znamy plan ochrony środowiska w Szczecinie
Znamy plan ochrony środowiska w Szczecinie Archiwum
Udostępnij:
Radni Szczecina uchwalili nie bez kontrowersji plan ochrony środowiska na najbliższe lata. Zajrzeliśmy do niego. Oto co nas czeka w sprawie hałasu, wody, odpadów, jakości powietrza, a nawet pól elektromagnetycznych.

Program obejmuje lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2025-2028. Stworzyła go grupa naukowców z kilku dziedzin.

Wśród pomysłów nie znajdujemy żadnych rewolucji. Większość z nich to kontynuacja dotychczasowych działań, które były zapisane w poprzednim planie. Dlatego temat podzielił radnych. Dużej dyskusji jednak nie było, bo po wypowiedziach trzech radnych przegłosowano wniosek, aby przyjąć uchwałę bez dyskusji. Za głosowało 18 radnych, 10 było przeciw.

- Czy te programy w ogóle mają sens? Nie udało się wykonać wielu zadań z poprzedniego programu, to po co przyjmować nowy, skoro i ten nowy wymagałby poprawek? Przez brak realizacji poprzedniego programu Szczecin niedawno został zalany przez intensywne ulewy. I tak jest od lat. A w nowym programie wielu ważnych planów nie ma w ogóle. Potrzebne są konkretne zapisy. Ale ilość zalecanych inwestycji konkretnych jest wręcz komisja. Na przykład w jednym z zapisów pojawia się pomysł budowy czterech zielonych dachów. To raczej niewielka ilość, gdy mówimy o poprawie stanu środowiska. Takich przypadków zapisano tu więcej - mówił radny Maciej Ussarz z PiS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Anna Szotkowska zwracała uwagę, że czas merytorycznych dyskusji był na komisjach, gdzie wśród zaproszonych gości byli autorzy opracowania.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy do tematu wrócili na komisji. Tym bardziej, że będziemy cyklicznie przedstawiać raporty z postępu realizacji - mówiła.

A co jest w programie?

Odpady. Z roku na rok mieszkańcy Szczecina "produkują" więcej odpadów. W tym roku to już ok. 130 tys. ton. Coraz lepiej je też segregujemy. Niestety konsekwencją są podwyżki opłat, bo wszystkie koszty ponoszą mieszkańcy, a nie np. producenci opakowań. W najbliższych latach system gospodarowania odpadami ma objąć m.in. rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych poprzez zwiększenie ilości punktów do zbierania zużytych baterii, (w szkołach i budynkach użyteczności publicznej), przeterminowanych leków oraz zwiększenie dostępności kontenerów na tworzywa, makulaturę oraz szkło, budowa nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a nawet budowa spalarni odpadów medycznych na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Jakość powietrza atmosferycznego. Autorzy raportu proponują m.in. uwzględnianie w pracach planistycznych korytarzy przewietrzania miasta, dalsze działania mające na celu zmniejszenie emisji liniowej zanieczyszczeń poprzez np. budowę parkingów Park and Ride, rozwój systemów buspasów, budowa dróg rowerowych, poprawa stanu nawierzchni dróg, wzrost udziału komunikacji alternatywnej, mechaniczne zmywania i zamiatanie ulic, kontrole w związku z zanieczyszczeniem dróg przez pojazdy opuszczające teren budowy oraz kontrole pod kątem utrzymania czystości w rejonie budowy, ograniczenie emisji pyłów z powierzchni komunikacyjnych i budowlanych poprzez wprowadzenia ich zraszania.

Hałas. Co ma go zmniejszyć?

Na początek sporządzenie strategicznej mapy hałasu miasta do 30 czerwca 2022 r. i jej aktualizacja w 2027 r. Autorzy proponuj lokalizację nowych terenów przemysłowych w odległości od istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, wymianę taboru autobusowego, kolejowego i tramwajowego na nowoczesny, budowę parkingów P&R przy
węzłach przesiadkowych, Przeprowadzanie kontroli hałasu od zakładów przemysłowych.

Pola elektromagnetyczne. Eksperci proponują m.in. stworzenie systemu ilościowego monitorowania stacji bazowych w
GSM na terenie Miasta Szczecin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Plan ochrony środowiska w Szczecinie podzielił radnych. Przyjrzeliśmy się temu dokumentowi - Głos Szczeciński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie