Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płacimy za dużo za gaz?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Podobnie jak w ubiegłym roku nasi czytelnicy zwracają uwagę na podwyższone ich zdaniem rachunki za gaz.

- Rachunki z końca 2008 roku są wyższe o ponad 100 złotych niż zwykle, a wcale nie zużywałam gazu więcej niż zwykle – mówi pani Maria z Pogodna. - Zima jest łagodna, Według mnie jest to spowodowane pogorszeniem kaloryczności gazu.

Podobnych telefonów w redakcji jest więcej. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa o wytłumaczenie wyższych rachunków.

- Rachunki są wyższe niż rok temu, ponieważ dwukrotnie (kwiecień, listopad) w 2008 roku podnoszono cenę gazu, a poza tym tegoroczny grudzień i styczeń były znacznie chłodniejsze niż rok temu – tłumaczy Leszek Łuczak, rzecznik WSG.
Nam udało się dotrzeć również do eksperta, który rozpatrywał reklamacje.

Józef Dopke

kierownik laboratorium zakładowego firmy Apator Metrix, zajmującej się m.in. opracowywaniem ekspertyz zużycia gazu

- Wszystkim użytkownikom kotłów gazowych zalecam odczytywanie wskazań gazomierza każdego pierwszego dnia miesiąca. Takie odczyty dają podstawy do
realnego reklamowania wystawianych rachunków za gaz. Rozliczyłem kilka reklamacji dotyczących wysokości rachunków za gaz. W żadnym dotąd przypadku reklamacja nie była uzasadniona.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Trzeba ocieplić ściany, stropy i dachy, utrzymywać niższej temperatury powietrza w mieszkaniu, ograniczenie zysków wilgoci, wymiana kuchni gazowej na elektryczna (ograniczenie zysków wilgoci), wymiana okien, montaż ekranów zagrzejnikowych, zainstalowanie zaworów termostatycznych to drogi do obniżki zużycia energii na ogrzewanie mieszkania. Dużo ciepła można zaoszczędzić stosując racjonalna wentylacje. Przed termomodernizacja budynku straty ciepła na wentylacji stanowią około 35 procent ogólnych strat ciepła. Po termomodernizacji stanowią nawet 60 procent ogólnych strat ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto