Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Orła Białego w Szczecinie. Będzie więcej roślin? Nowe nasadzenia zamiast samochodów

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Donice i skrzynie z kwiatami stanęły w weekend na placu Orła Białego. Ustawiono je przed wejściem do Akademii Sztuki oraz wokół fontanny. To efekt działań inicjatywy lokalnej Zielony Plac Orła Białego.

W sobotę i niedzielę na placu Orła Białego pojawiły się nowe lawendy, pelargonie, trawy rozplenica, rozchodnik. Sadzenie odbyło się w ramach inicjatyw lokalnych, miejskiego programu, który częściowo finansuje akcje szczecinian i premiuje ich zaangażowanie.

Uczestnicy pomalowali także skrzynie i donice, w których umieszczono rośliny, a na trawniku, gdzie wcześniej był parking urządzono piknik.

W najbliższych latach plac Orła Białego ma przejść metamorfozę. Ma być miejscem, w którym priorytet będą mieli piesi i rowerzyści. W maju miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla rewaloryzacji placu Orła Białego i fragmentu ul. Koński Kierat. Zwyciężyła oferta pracowni Palmett Sp. z o.o. z Warszawy, w wysokości 587 tys. zł.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Plac Orła Białego w Szczecinie. Trzy firmy chcą przygotować projekt, ale żadna nie jest ze Szczecina

Wykonawca będzie miał 300 dni od dnia zawarcia umowy na przekazanie kompletu dokumentacji projektowo–kosztorysowej wraz z ostatecznymi decyzjami administracyjnymi, pozwalającymi na realizację zamierzenia budowlanego.

Projektując nowe obliczu placu Orła Białego, architekci będą musieli realizować założenia wypracowane w procesie prototypowania. Do minimum zostanie ograniczony ruch samochodowy (z wyjątkiem dostaw do lokali gastronomicznych, dojazdów do posesji posiadających parkingi w podwórkach wewnętrznych, dojazdu dla służb).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak wyglądał plac Orła Białego 100 lat temu. Był bardziej zabudowany niż dziś.

Charakter placu miejskiego będzie miała utwardzona część skweru wokół zabytkowej fontanny. Powiązana ona zostanie jednolitą nawierzchnią z zachodnią częścią placu, przed siedzibami Akademii Sztuki i banków. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń społecznych i kulturalnych.

W południowej części placu (bliżej katedry) dominować będzie zieleń. Zaplanowano tam również niską scenę. W części wschodniej będzie deptak, wzdłuż budynków mieszkalnych z lokalami użytkowymi w parterach. Na nowo zakomponowana zostanie grupa rzeźbiarska z pomnikiem Flory i dwiema wazami (dawnej zdobiły fasadę siedziby Akademii Sztuki), które mają być wyeksponowane na tle Pałacu pod Globusem.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto