Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Polsce pomnik Michała Doliwo-Dobrowolskiego już oficjalnie odsłonięty [ZDJĘCIA]

Monika Piątas
Monika Piątas
To pomnik-ławeczka, każdy spacerowicz może usiąść obok wynalazcy, który patrzy w kierunku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Monument stoi na skwerze M. Doliwo-Dobrowolskiego u zbiegu ulic Sikorskiego i al. Bohaterów Warszawy.

- To pierwszy na świecie pomnik wynalazcy, bo w Niemczech stoi popiersie a w Rosji znajduje się tablica. Wzorowałem się na zdjęciach z końca XIX wieku, konkretnie z 1882 roku, kiedy Michał Doliwo-Dobrowolski miał dwadzieścia lat. Co prawda rzeźba przedstawia trochę późniejszy wiek, przypadający na rozkwit jego kariery naukowej – mówi profesor Marian Molenda, rzeźbiarz i autor pomnika. - Starałem się oddać nie tylko twarz, ale również szczupłą sylwetkę dumnie siedzącego Michała Doliwo-Dobrowolskiego.

Zobacz jak wygląda w galerii!

Michał Doliwo-Dobrowolski (ur. 2 stycznia 1862 w Gatczynie, zm. 15 listopada 1919 w Heidelbergu) uznawany jest za pioniera systemu trójfazowego, do jego zasług należy m.in. opatentowanie i wdrożenie trójfazowego silnika indukcyjnego, generatora oraz transformatora. Ten wielki wynalazca jako pierwszy na świecie umożliwił przesył energii elektrycznej na odległość 175 km.

PISALIŚMY O TYM TUTAJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto