Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień Queer Fest

Redakcja
11 stycznia - czwartekW tym dniu wstęp wolny na wszystkie imprezy.

  • Alter Ego, godz. 17.00 - Otwarcie repliki festiwalu - prezentacja programu**, prelekcja poświęcona queer cinema **- dr Dagmara Rode.

  • Alter Ego godz.17.00 - Filmowe projekcje wprowadzające:

    - „Trzy dotknięcia Józefa” Józefa Robakowskiego - film zrealizowany w Kanadzie, a składający się z niezwykłych homoerotycznych obrazów uzupełnionych tekstem; jeden z niewielu filmów o tej tematyce w obszarze polskiej awangardy filmowej.

    - ”Plus/minus”, „Mężczyzna - przedmiot pożądania” i „Be my fantasty” Karola Radziszewskiego – prace z obszaru wideo gejowskiego; pierwsza wykorzystująca formę paradokumentalną stanowi rejestrację jednej strony rozmowy telefonicznej, podejmującej temat AIDS; dwie następne są ujęte w formę impresyjną.


    - „Reanimacja demokracji - marsz równości idzie dalej”
Anki Zet – niezależny dokument z wiecu poparcia dla spacyfikowanego Marszu Równości w Poznaniu w 2005 roku.

    - „Faktoria story”
Joanny Cichockiej-Guli - krótki film dokumentalny, zrealizowany dla „TVP Gdańsk” na temat sopockiego queerclubu „faktoria”, a przedstawiający środowisko „faktorii” jako oczywiste - to, co robimy, jest normalne, mówi reżyserka.

  • Alter Ego, godz. 19.00 - panel dyskusyjny „Inny, obcy, queer – współczesne rozplenienie”

W panelu udział biorą: Arleta Galant, Piotr Krupiński, Artur Jedyński (Lambda Szczecin), Joanna Giza-Stępień, dr hab. prof. US Jerzy Kochan (prowadzenie: Aleksandra Koś).

  • Alter Ego, godz. 20.30 - **Wernisaż wystawy prac fotograficznych Kabira Orlowskiego „Wykraczając poza płeć - hidźrowie indyjscy”.**

Bohaterami fotografii są hidźrowie – „ani mężczyźni, ani kobiety”, „trzecia płeć” subkontynentu indyjskiego. Podobnie jak indyjska seksualność – szczególnie męska – wykracza poza zachodnie kategorie „homo” i „hetero”, tak hidźrowie wykraczają poza nasze rozumienie transseksualności. Hidźrowie są jedną z tych tradycyjnych instytucji indyjskich, które wraz z narzuceniem władzy kolonialnej utraciły swoje ideologiczne i polityczne zaplecze. Mimo to, w pewnym sensie jako przeżytek, funkcjonują do dzisiaj.

Ich życie nie jest jednak łatwe. Dla zdecydowanej większości z nich ubóstwo, przemoc fizyczna (także seksualna), szykany ze strony policji oraz lokalnej mafii, brak dostępu do edukacji i normalnych zawodów, a wreszcie realna groźba HIV/AIDS, to problemy dnia codziennego. Większość z nich zarabia na życie żebrząc i oddając się prostytucji. Znajdując się na granicy płci, hidźrowie są uważani za nieczystych. Większość Hindusów na samo ich wspomnienie reaguje śmiechem, grymasem obrzydzenia, albo wstydliwie zmienia temat.

Fotografie Kabira Orłowskiego próbują ukazać różne aspekty życia społecznego hidźrów. Są one owocem wypraw badawczych do Indii, odbytych w latach 2005 i 2006.
(http://www.flickr.com/photos/13412211@N00/sets/72157594270417792/)

(podczas spotkań będzie prezentowana animacja teatralna w wykonaniu aktorów teatru „Krateon”)

  • Alter Ego, godz. 22.00 - „Niebieskoocy” Bertram Verhaag’a

Filmowy zapis ćwiczenia, które Jane Elliott po raz pierwszy przeprowadziła w 1968 roku były emitowany już przez wiele stacji telewizyjnych Stanach Zjednoczonych. Autorka mówi „film Niebieskoocy jest najlepszy ze wszystkich jakie do tej pory zrobiono na temat moich warsztatów, podsumowuje on 28 lat mojej pracy w szkołach, na uniwersytetach i w korporacjach”.

Elliott uważa, że „osoba która wychowała się w amerykańskim społeczeństwie jest ukształtowana do bycia rasistą/tką. Żyjemy w różnych światach, jeden jest czarny, a drugi biały”. W przeciwieństwie do najczęściej spotykanych metod pracy z grupą, Elliott uważa, że ważne jest aby biali doświadczyli na sobie emocjonalnego wymiaru dyskryminacji. (60 min).

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto