Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy, duży kontrakt fabryki Bilfinger Mars Offshore. Pracę znajdzie kilkaset osób

mdr
Sebastian Wołosz
Ze szczecińskiej fabryki z fabryki wypłynie na barkach ponad 2 km fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. We wrześniu tego roku rozpocznie się produkcja 91 sztuk platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank na Morzu Północnym. To pierwszy kontrakt, jaki zdobyła spółka. Klientem jest lider w wiatrowej branży offshore, koncern DONG Energy.

Dong Energy Wind Power A/S dotychczas wybudował i oddał do użytku farmy o mocy prawie 2,5 GW, następne 1,1 GW jest w fazie realizacji. Do roku 2020 ma w planach dostawę energii o mocy 6,5 GW i być może zamówienia na kolejne platformy zostaną również złożone w Szczecinie.

We wrześniu tego roku Bilfinge rozpocznie produkcję 91 sztuk platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank na Morzu Północnym.

Złożona przez Bilfinger Mars Offshore oferta produkcji fundamentów w Szczecinie okazała się najlepsza, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Negocjacje trwały pół roku i były bardzo intensywne. W tym czasie przedstawiciele DONG Energy trzykrotnie wizytowali budowaną na wyspie Ostrów Brdowski fabrykę i zapoznawali się z warunkami produkcji.

BMO konkurowało z dwoma największymi liderami na rynku produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Ostatecznie spółka wygrała przetarg na produkcję platform pośrednich (ang. Transition Pieces – TP) dla morskiej farmy wiatrowej Race Bank.

- To ogromny sukces – mówi Dirk Kassen, prezes Bilfinger Mars Offshore. – Był to rok bardzo wytężonej pracy. Jeszcze w trakcie trwania procesu budowy fabryki musieliśmy udowodnić, że produkowane u nas elementy będą miały najlepszą jakość. Klient nam zaufał, a zaufanie w biznesie buduje się przecież latami. Przedstawiciele DONG Energy wielokrotnie wyrażali zadowolenie z przedstawionej przez BMO oferty. Podkreślali wysoki stopień profesjonalizmu, możliwość produkcji seryjnej, dbałości o każdy szczegół i nastawienie na współpracę z klientem.

Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania 91 sztuk platform pośrednich i obejmuje dostawę materiałów do produkcji, prefabrykację konstrukcji, realizację prac antykorozyjnych, wykonanie i montaż platform żelbetowych, montaż wyposażenia konstrukcji dostarczonego przez klienta (np. żurawików), wyposażenie elektryczne fundamentów, dostawę i montaż anod, załadunek na barki oraz składowanie wyprodukowanych elementów do czasu ich odbioru przez zleceniodawcę.

Kontrakt zawarty jest na okres od lipca tego roku do grudnia przyszłego. Pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec 2016 r.

- Bardzo cieszymy się z sukcesu fabryki Bilfinger Mars Offshore - mówi Piotr Słupski prezes zarządu MS TFI, które zarządza funduszem MARS, udziałowca BMO. - Jest to kolejny krok w procesie, który zaczęliśmy niespełna 2 lata temu, uruchamiając budowę fabryki na terenach niewykorzystywanych przez stocznię Gryfia. Niebawem w tym potężnym zakładzie ruszy produkcja fundamentów, a zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. To bardzo ważny moment dla Pomorza Zachodniego.

Elementy, które powstaną w ramach kontraktu ważyć będą w sumie ok. 30 000 t (330 t każdy TP, łącznie z ważącą ok. 100 t platformą żelbetową) – to 22,500 t stali i 7,500 t żelbetu. Ich łączna długość to ponad 2 000 m (wysokość części głównej to ok. 22 m), średnica konstrukcji – ok. 6,5 m. Powierzchnia malowania będzie wynosić ok. 60 000 m2. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.

Tuż przy halach produkcyjnych i malarni znajduje się plac składowy. Gotowe fundamenty będą stawiane na barkę za pomocą jednej z największych w Europie suwnicy wysokiej na ok. 110 m, z możliwością udźwigu do 1400 ton na wysokości 95 m. Dla porównania suwnice byłej Stoczni Szczecińskiej mają wysokość 80 m i udźwig 300-450 ton. Przez cały czas produkcja będzie nadzorowana przez specjalistów z DONG Energy.

Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk w Anglii. Morska farma wiatrowa Race Bank powstaje w ramach rządowego systemu wsparcia rozwoju OZE Wielkiej Brytanii. Jej pełna zdolność operacyjna planowana jest na 2018 r., kiedy będzie w stanie wyprodukować energię dla ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Kontrakt podpisany został w siedzibie DONG Energy w Gentofte w Kopenhadze 1 lipca 2015 przez Davida Summersa, odpowiedzialnego za projekty związane z inżynierią, zamówieniami i budownictwem w DONG Energy oraz Dirka Kassena, prezesa zarządu Bilfinger Mars Offshore i Przemysława Milczarka, członka zarządu Bilfinger Mars Offshore.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto