Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wystawa w wyremontowanym Muzeum Sztuki Współczesnej [zdjęcia, wideo]

Małgorzata Klimczak
Rozświetlone wnętrza Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 w Szczecinie robią bardzo pozytywne wrażenie
Rozświetlone wnętrza Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 w Szczecinie robią bardzo pozytywne wrażenie Sebastian Wołosz
Muzeum Narodowe otwiera wystawę 10. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej. To będzie pierwsza wystawa w wyremontowanym Muzeum Sztuki Współczesnej.

Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, było remontowane od sierpnia tego roku. Sale wymagały wielu działań, które zapewniłyby obiektowi odpowiedni komfort dla zwiedzających.

- Cierpieliśmy bardzo z powodu wnętrz galeryjnych, szczególnie oświetlenia, na szczęście otrzymaliśmy pieniądze na remont - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Gruntowny remont przeszła sala recepcyjna w holu i główna sala wystawowa na parterze. Nowoczesne oświetlenie zdecydowanie kontrastuje ze starym w salach na pierwszym piętrze.

Po półrocznej przerwie w piątek będzie tu można obejrzeć pierwszą wystawę, czyli 10. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej.

- Tematem tego biennale będzie morze - mówi Magdalena Lewoc, kuratorka wystawy. - Nasze muzeum od lat wzbogaca kolekcję dzieł związanych z morzem. Część prac zakupiliśmy w tym roku. Będziemy je także prezentować na biennale.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace 28 artystów z 12 krajów. Wśród prac dominują fotografie i wideo.

Remont części Muzeum Sztuki Współczesnej został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (200 tys. zł) i z urzędu marszałkowskiego (15 tys. zł).

To nie koniec inwestycji w muzeum. 17 grudnia uroczyście zostanie otwarte Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności. Natomiast cały czas trwa remont Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Prace powinny zostać zakończone do końca tego roku. W tej chwili w głównej sali wystawowej na parterze, gdzie odkryto zabytkowy świetlik, stoją jeszcze rusztowania.

Podobnie jest na dziedzińcu. Tam rzeźby Mojżesza i Fryderyka II są owinięte folią i zabezpieczone, ponieważ dziedziniec jest cały czas placem budowy. Rzeźby trzeba było postawić przed wykonaniem podłogi, żeby jej nie uszkodziły w trakcie wnoszenia.

Na górze możemy już oglądać szklany sufit, chociaż nieco przysłonięty rusztowaniami. Już są pomysły na pierwsze wydarzenia artystyczne w tym miejscu, ale oficjalne otwarcie Muzeum Tradycji Regionalnych będzie w styczniu 2017 roku. Koszt remontu to blisko 8,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto