Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza szopka szczecińska

tkuczynski
tkuczynski
W Krakowie od 80 lat, w Szczecinie po raz pierwszy - konkurs na wigilijną szopkę z akcentem miejskim. W szranki o tytuł najpiękniejszej stanęło siedem wykonanych przez dzieci żłóbków. Dziś finał.

Artystycznym zmysłem popisali się uczniowie podstawówek i przedszkolaki. Ale wiek przewidziany przez organizatorów sięgał 19 lat.

– Chcieliśmy sprowokować młodzież do twórczości. Zainspirować. Przecież w święta liczą się nie tylko zakupy w hipermarkecie – tłumaczy Elżbieta Stelmaszczyk z Pleciugi.

Pobożnym życzeniem organizatorów było, żeby szczeciński konkurs dorównał temu krakowskiemu, z tradycją sięgającą lat 30. zeszłego wieku. Prace tamtejszych finalistów trafiają do Muzeum Historycznego. To istne arcydzieła. Nasze szczecińskie są skromniejsze, mimo to równie piękne. Najważniejsze, żeby obok Marii, Józefa i Trzech Króli, pojawił się element szczecińskiej architektury lub inny charakterystyczny dla naszego miasta motyw. W nadesłanych pracach dominuje Zamek Książąt Pomorskich i detale marynistyczne.

O tytuł najpiękniejszej walczy siedem szopek. Wszystkie misternie wykonane. Zrobione z papieru, drewna, plasteliny, bibuły i folii. Bardzo kolorowe. Młodzież z Zespołu Szkół w Kamiennym Moście zaimponowała ruchomym żłóbkiem i mieniącą się różnymi kolorami gwiazdą betlejemską. A 50 przedszkolaków z grupy „Motylki” i „Mróweczki” z PP 29 przy ul. Wyszyńskiego 6 postawiło na roześmiane plastelinowe figurki. Postać małego Jezusa dla przykładu jest różowa. Poza tym szopkę wypełnia całe mnóstwo zwierząt – baranki, świnki, konie i osiołki. W tle widać kościół Serca Jezusowego.

– Przedszkolaki są podwrażeniem bożonarodzeniowej żywej szopki przy kościele Sercu Jezusowym, więc postanowiły, że nasza będzie podobna. Maluchy lepiły lud boży na podobieństwo swoje i rodziców – opowiada Alicja Kalińska, opiekunka „Mróweczek”.

Kto wygra? O tym zadecyduje dziś (czwartek) trzyosobowe jury. W gronie sędziów zasiądzie Danuta Wojciechowska, adiunkt Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, dyrektor Pleciugi Zbigniew Niecikowski i kierownik pracowni plastycznej Maria Pietras. Na zwycięzcę czekają dyplomy i książki jubileuszowe Teatru Lalek. Skromnie, ale przecież nie o nagrody tu chodzi.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto