Piękny mecz Portowców. Pokonali Wisłę Płock 4:0 [ZDJĘCIA]

Jakub Lisowski
Pogoń Szczecin - Wisła Płock 4:0
Pogoń Szczecin - Wisła Płock 4:0 Andrzej Szkocki/Polska Press
Pogoń Szczecin wysoko pokonała Wisłę Płock i odniosła swoje trzecie zwycięstwo z rzędu w ekstraklasie. Portowcy konsekwentnie zbliżają się do ligowej czołówki, a mogą być jeszcze silniejsi.

Pogoń od pierwszego gwiazdka zaczęła dobierać się do skóry Wisły. Chciała grać piłką, angażowała siedmiu zawodników w ataku pozycyjnym. Goście – badali Portowców.

W pierwszych minutach Pogoń potrafiła wprowadzić piłkę w pole karne przeciwnika, ale brakowało wykończenia. Pierwsza groźna okazja – w 10. minucie, gdy z 20 m uderzył Zvonimir Kozulj, ale piłka tuż przy słupku opuściła boisko. Goście odpowiedzieli również uderzeniem z dystansu. Dużo groźniej zrobiło się w 15. minucie. Płocczanie szybko rozegrali rzut wolny, Nicolas Varela mocno zgrywał na 5. m, ale nikt nie domknął akcji.

Riposta nie tylko była błyskawiczna, ale przed wszystkim skuteczna. Pogoń miała wolnego przy linii bocznej. Wydawało się, że obrońcy Wisły poradzą sobie z dośrodkowaniem Majewskiego, ale piłka trafiła do Laszy Dwaliego. Ten zagrał przed bramkę, a tam atakowało trzech Portowców. Do siatki piłkę wepchnął ten trzeci – Kamil Drygas.

Zmiana wyniku nie sprawiła, że goście zaczęli grać odważniej i zepchnęli Portowców do obrony. Gospodarze dalej mieli inicjatywę, ale nie przekładało się to na bramkowe sytuacje. Za to Wisła po przypadkowej akcji mogła wyrównać. Varela zaatakował środkiem, mocno strzelił z 20 m, ale na szczęście trafił w słupek. Po kolejnej stracie Pogoni Ricardinho nie sięgnął piłki na 7 m. Były to jednak dwa solidne ostrzeżenia, że Wisła rozpoczęła pobudkę w Szczecinie.

Druga część pierwszej połowy nie należała do udanych w wykonaniu Portowców i dobrze, że wynik nie uległ zmianie. Szczecinianie poprawnie grali w tyłach, ale w środkowej strefie boiska mnożyły się straty i złe decyzje.

Drugą połowę Portowcy zaczęli spokojnie. Chcieli utrzymywać się przy piłce, ale niespecjalnie im to wychodziło. To Wisła miała inicjatywę, a gospodarze wyglądali za zawodników, którzy mają fizyczny kryzys.

W 64. mecz mógł rozstrzygnąć Adam Buksa, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam. Po dwóch minutach z pola karnego strzelał Hubert Matynia (zastąpił kontuzjowanego Ricardo Nunesa), ale o metr za wysoko. Podobnie skończyła się akcja wykończona przez Majewskiego.

W 70. minucie stadion poderwał się jednak z radości. W pole karne z piłką wbiegł Sebastian Kowalczyk i pokonał bramkarza. Wychowanek klubu utonął w objęciach kolegów, a po chwili wysłał pozdrowienia w kierunku trybun.
Wisła nie zdążyła zareagować, a już miała bagaż trzech goli. Tym razem to Adam Buksa udanie – jak rasowy napastnik – wykończył kontrę.

Goście już się nie podnieśli, dobici zostali jeszcze samobójczym trafieniem.

Teraz w lidze dwutygodniowa przerwa. Reprezentacja będzie grała w Lidze Narodów. To świetna informacja dla Runjaica, bo choć kilku zawodników wyjedzie na kadry, to będzie to czas, by zawodnicy podleczyli zdrowie. 19 października Pogoń zagra z Jagiellonią w Białymstoku.

Pogoń Szczecin – Wisła Płock 4:0 (1:0)
Bramki: Drygas (17.), Kowalczyk (70.), Buksa (74.), Łasicki (85. - samobój).
Pogoń: Załuska - Niepsuj, Dwali, Walukiewicz Ż, Nunes Ż (50. Matynia) - Kowalczyk Ż (88. Guarrotxena), Kozulj Ż (80. Błanik), Drygas, Podstawski, Majewski - Buksa
Wisła: Dahne - Stefańczyk, Uryga Ż, Łasicki, Stępiński Ż – Ricardinho (78. Stilić), Rasak (55. Merebaszwili), Furman Ż, Szymański, Varela Ż (69. Zawada) – Angielski.