Pekin 2008: Złoty Blanik! Pyrek bez medalu!

Monika Pyrek zajęła piąte miejsce w skoku o tyczce, Leszek Blanik zdobył złoty medal w skoku przez konia, a Marcin Dołęga przegrał walkę o medal ze względu na wagę.

Pyrek zakończyła udział w konkursie skoku o tyczce na 5 pozycji. Zawodniczka MKL Szczecin skoczyła 4,70 m, ale nie dało jej to szans na walkę o medal. Jeszcze słabiej zaprezentowała się Anna Rogowska, która była 10 i tym samym nie obroniła brązowego medalu wywalczonego w Atenach.

Nie zawiódł natomiast Leszek Blanik. Polak zdobył złoty medal w konkursie skoku przez kozła. Gimnastyk dobrze wykonywał swoje skoki, jednak w obydwu popełnił drobne błędy. Jego przeciwnicy nie wykorzystali tego i również nie byli perfekcyjni. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii polskiej gimnastyki.

Marcin Dołęga, który startował dziś w finale podnoszenia ciężarów zajął czwartą lokatę z wynikiem 420 kg (195 + 225). W kategorii wagowej do 105 kilogramów był wymieniany w gronie faworytów. Przegrał medal o 0,07 kg…o tyle był cięższy od Rosjanina Dmitrija Łapikowa, który podniósł uzyskał taki sam wynik jak Polak, jednak ze względu na to, że jest lżejszy jemu przyznano medal.

Do finału biegu na 100 m przez płotki nie awansowała pochodząca ze Szczecina Aurelia Trywiańska. Polka w swoim wyścigu zajęła szóste miejsce, a do finału awansowały tylko cztery najlepsze zawodniczki.