Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paprykarz szczeciński i szczecińskie paszteciki na Liście Produktów Tradycyjnych

Redakcja MM
Redakcja MM
Na liście prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oba produkty znajdują się od 13 grudnia.

Szkoda tylko, że „szczeciński” paprykarz produkowany jest w malutkiej wiosce pod malutkim Sianowem między Koszalinem a Słupskiem… Ze Szczecinem, tyle ma dzisiaj wspólnego co nosorożec z „atlasem fauny Puszczy Białowieskiej”.

Receptura paprykarza szczecińskiego powstała w 1965 roku podczas dalekomorskich połowów. Początkowo jego głównym składnikiem było mięso z różnych gatunków afrykańskich ryb, pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii, Węgier i Rumunii, ostra afrykańska papryczka – pima, warzywa i przyprawy.

Co innego paszteciki. Pani Bogumiła Pogańska, której firma produkuje kultowe paszteciki jest ze Szczecina jak najbardziej i jak najbardziej w Szczecinie można tego specjału spróbować.

Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60-tych XX wieku. Ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała w 1969 roku z „radzieckiego demobilu” maszynę służącą do wyrabiania „pierożków”. W radzieckich jednostkach wojskowych służyła w razie nagłej potrzeby do wyżywienia żołnierzy. Fabryczna nazwa maszyny to „Avtomat do prigotowlienia pirożkow”.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto