Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pancernik" w Budzyniu jest już gotowy. Zobaczcie jak powstawał! [FOTO]

ANK
W 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, w Budzyniu można będzie obejrzeć inscenizację zdobycia przez powstańców niemieckiego wozu pancernego Ehrhardt M17. Replika "Pancernika" jest już gotowa. Zobaczcie, jak powstawała!

Obchodom Święta Niepodległości w Budzyniu towarzyszyła w tym roku wyjątkowa atrakcja. Była nią pierwsza, publiczna prezentacja zbudowanej przez Stanisława Ornocha repliki wozu pancernego Ehrhardt M17.

Jak mówił Stanisław Ornoch, pomysł na zbudowanie kopii niemieckiego samochodu pancernego, zdobytego przez powstańców pod Budzyniem, narodził się nieprzypadkowo. Ma on bowiem ścisły związek z planami uczczenia setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Jedna rozmowa
- Już kilkanaście lat temu, gdy w Budzyniu zaczęła działać Sekcja Motocyklowa „Sokół”, pojawił się pomysł, by zainscenizować zdobycie „pancernika”. Brakowało jednak najważniejszego elementu, czyli wozu. Wiedzieliśmy, że trudno będzie sfinansować jego budowę z naszych składek. Jednocześnie nikt nie miał wątpliwości, że taka rocznica wymaga szczególnej oprawy, bo przeżyjemy ją tylko raz - opowiada Stanisław Ornoch.

Wszystko zmieniła jedna rozmowa z biznesmenem Janem Kubackim. Dwa lata temu Stanisław Ornoch i właściciel „Komfortu” brali udział w spotkaniu Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży. W jego trakcie zwiedzali chodzieską izbę muzealną, w której - na ścianie - znajduje się powiększone zdjęcie Ehrhardta M17.

- Powiedziałem, że mógłbym zbudować taki wóz, a Jan Kubacki stwierdził: „No to buduj!” i obiecał, że zadba o materiały - wspomina Stanisław Ornoch.

Będzie widowisko
W pracy pomagali S. Ornochowi koledzy: Andrzej Dastych i Bogdan Łasecki. Replikę zbudowano w skali 1:1, według oryginalnych planów fabrycznych. Docelowo pojazd ma być wyposażony w 5 replik karabinów. Aktualnie zamontowane są cztery, a odgłosy wystrzałów imitowane są przy pomocy specjalnego urządzenia hukowego, którego działanie również zaprezentowano podczaso pokazu.

Rekonstrukcję historyczną, której głównym „bohaterem” będzie odbudowany „pancernik”, można będzie obejrzeć w lutym 2019 r. Powołano już do życia grupę rekonstrukcyjną, której członkowie wcielą się w role powstańców. Łącznie - jak mówi Stanisław Ornoch - do przygotowania inscenizacji potrzebnych jest kilkadziesiąt osób. Polaków grać mają wyłącznie budzynianie, natomiast wozie pancernym jechać będzie 9-ciu mężczyzn, odgrywających role Niemców.

- Załoga „pancernika” liczyła 8 osób, ale przesiadł się do niego również dowódca drugiego pojazdu, który miał awarię w Podaninie - tłumaczy Stanisław Ornoch.

Powstańcy czekali na nieprzyjaciela na Okręgliku, w pobliżu szosy łączącej Budzyń z Chodzieżą. Kiedy Ehrhardt M17 wyjechał z lasu, zasypali go gradem kul. Jedna z nich - przypuszczalnie dzięki trafieniu w szczelinę wizjera - śmiertelnie ugodziła kierowcę. Część Niemców wyskoczyła z unieruchomionego wozu, by się bronić. Posłano też po posiłki, ale powstańcy skutecznie odparli odsiecz.

Główne sceny widowiska, przygotowywanego przez Budzyńską Grupę Rekonstrukcyjną, można będzie obejrzeć właśnie na Okręgliku. Początek i finał inscenizacji będą zaś miały miejsce na ul. Rynkowej.

Do czasu obchodów, „pancernik” ma znajdować się w Magazynie Wystawowym Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto