Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palenie wśród młodzieży

Humanistki
Humanistki
W Polsce coraz więcej nieletnich sięga po papierosy. Codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci.

W Polsce coraz więcej nieletnich sięga po papierosy. Codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Powodem tego problemu jest ciągła presja wywoływana przez rówieśników. Wydaje im się, że z każdym dniem stają się bardziej dorośli. Często również chcą się przypodobać koleżankom i kolegom w szkole, co powoduje, że sięgają po pierwszego papierosa.

W towarzystwie znajomych wypalają kolejne co po pewnym czasie staje się to ich nałogiem. Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie.

Choroby wywołane paleniem :

Rak płuc, nerki, rak wargi, jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli ,gruźlica układu oddechowego, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, impotencje.

Palenie a uroda :

  • palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry;
  • wcześniej występują zmarszczki;
  • opóźnia się gojenie ran;
  • zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Dermatolodzy mówią o "tytoniowej twarzy" łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka;
  • palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry. Poza tym trzy schorzenia skóry, które często występują u nastolatków tj. trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca, bardzo lubią składniki dymu.

Rzucenie palenia jest bardzo trudne, ale są różne sposoby by osiągnąć sukces. Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle - bez długiego planowania.

Jeżeli nie masz tak silnej woli to zasięgnij pomocy psychologa lub zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numer 0801 108 108, tam uzyskasz pomoc związku z nałogiem.


Od redakcji:  Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem MM Mojego Miasta! Szczegóły projektu znajdziecie klikając na link:

Zostań reporterem obywatelskim, zdobądź nagrodę miesiąca

Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 


Zobacz też: Papierosy nie są fajne! (video)

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto