Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palenie po okresie menopauzy grozi problemami z sercem

abcZdrowie.pl
Dobra wiadomość dla pań: po menopauzie rzucenie palenia wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, nawet przy cukrzycy.

Ucisk w okolicy mostka, uczucie dławienia i ból promieniujący do lewego ramienia to objawy typowe dla choroby niedokrwiennej serca. Schorzenie to, określane również mianem choroby wieńcowej lub dławicy piersiowej, jest objawowym stadium rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych. W przebiegu choroby niedokrwiennej serca dochodzi do pogorszenia czynności serca na skutek dostarczania do narządu zbyt małej ilości związków energetycznych i tlenu. Jak ustalili naukowcy, do czynników rozwoju choroby wieńcowej należą m.in.: wiek (ryzyko zachorowania rośnie u mężczyzn po 40 i kobiet po 50), cukrzyca oraz palenie papierosów.

Dlaczego warto wyjść z nałogu nikotynowego?

Obawa przed szybkim wzrostem masy ciała i utratą atrakcyjności sprawia, że palące kobiety w wieku dojrzałym stosunkowo rzadko decydują się na zerwanie z nałogiem. Przyczyną takiego stanu jest niska świadomość społeczna na temat korzyści płynących z rzucenia palenia. Teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwości papierosów, ale w praktyce tylko nieliczni potrafią wymienić konkretne następstwa odstawienia nikotyny, na przykład spadek ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. W przypadku zdrowych kobiet, które wkroczyły w okres okołomenopauzalny, redukcja prawdopodobieństwa zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest znacząca – w ciągu 3 pierwszych lat od momentu rzucenia palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej maleje o 26%, natomiast po upływie 3 lat ryzyko zachorowania jest niższe o 61%. Jeżeli kobieta choruje na cukrzycę, prawdopodobieństwo wystąpienia dławicy piersiowej po rzuceniu palenia obniża się aż o 60%, bez względu na to, kiedy doszło do odstawienia papierosów.

Kobiety, które chciałyby rzucić palenie, ale martwią się perspektywą nadwagi powinny zapoznać się z wynikami przeprowadzonych niedawno badań, które wykazały, że po zaprzestaniu palenia większość pań po menopauzie przybiera na wadze nie więcej niż 5 kilogramów. Utrzymanie masy ciała na pożądanym poziomie wymaga odrobiny siły woli i samozaparcia, ale zadanie to leży w zasięgu każdej z pań. Wagę kontrolować powinny przede wszystkim diabetyczki – zbędne kilogramy sprawiają, że spadek ryzyka rozwoju choroby wieńcowej po rzucenia palenia jest wyraźnie mniejszy niż u kobiet kontrolujących swoją wagę.

Jak uniknąć nadwagi po zerwaniu z nałogiem nikotynowym?

Zwiększenie apetytu po rzuceniu palenia to nie mit – ochota na jedzenie rośnie wraz z wyostrzeniem zmysłów smaku i węchu, które podczas palenia zostały lekko przytępione. Osoby, które wyszły z nałogu papierosowego na nowo odkrywają przyjemność jedzenia, przy czym szczególnie smakują im kaloryczne, bogate w tłuszcze i sól dania o wyrazistym aromacie. Zachowanie umiaru w ich spożyciu nie jest łatwe, zwłaszcza gdy jedzenie ma zrekompensować ekspalaczom brak papierosów. Wstrzemięźliwość w uleganiu zachciankom żywieniowym jest jednak wskazana, pomaga bowiem w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jak zapanować nad apetytem? Najlepszym sposobem na trzymanie łaknienia pod kontrolą jest przyswojenie sobie dobrych nawyków żywieniowych (spożywanie wartościowych produktów z różnych grup, ograniczanie słodyczy i słodkich napojów gazowanych, jedzenie 5 posiłków dziennie co 2-3 godziny, kontrolowanie wielkości porcji dań). Zdrowy stosunek do kwestii żywienia w połączeniu z zalecanym trybem życia (dużo ruchu, efektywny sen, stosowanie technik relaksacyjnych w celu obniżenia poziomu stresu) pomaga zachować szczupłą sylwetkę mimo zwiększonego łaknienia.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto