Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pączki: stary przepis Ćwierczakiewiczowej. Takie pączki na tłusty czwartek smażyły nasze babcie. Jak je zrobić?

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Pączki to wciąż najpopularniejszy smakołyk na tłusty czwartek. Przesuń strzałką, aby zobaczyć przepis i składniki.
Pączki to wciąż najpopularniejszy smakołyk na tłusty czwartek. Przesuń strzałką, aby zobaczyć przepis i składniki. fot krzysztof kapica
Szukasz tradycyjnego przepisu na pyszne pączki na karnawał lub tłusty czwartek? Z pomocą przychodzi książka kucharska z 1879 r. pt. „Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast, przez autorkę 365 obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Zobacz stary, sprawdzony przepis na pączki jak u babci.

Pączki i nie tylko. Stare, sprawdzone przepisy Ćwierczakiewiczowej

Lucyna Ćwierczakiewicz urodziła się w 1826 roku. Była popularną publicystką, autorką poradników i książek kucharskich w XIX wieku. Na sprzedaży swoich publikacji dorobiła się zresztą sporego majątku. Sama też wydawała swoje książki, co nie było oczywistym zajęciem dla kobiety w XIX wieku. Lucyna Ćwierczakiewiczowa była znana jako dusza towarzystwa, lubiąca wydawać przyjęcia i poznawać artystów. Jej książki miały postępowe przesłanie i uczyły też np. higieny.

Kliknij w przycisk poniżej, aby zobaczyć stary przepis na pączki babci

„Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast, przez autorkę 365 obiadów” to publikacja skierowana do gospodyń domowych. We wstępie autorka dodaje, że „najmniejsze uchybienie któremukolwiek z podanych tutaj warunków, narazi na zmianę smaku lub trwałości, oraz że czystość w każdej gałęzi kobiecego gospodarstwa jest jednym z głównych warunków”. W tej publikacji znajdują się też kreatywne przepisy na ciasta inspirowane kuchnią francuską i litewską. Wśród zaskakujących receptur znajdziemy np. te na sok fiołkowy czy masło rakowe.

Stary przepis na tradycyjne pączki

Stary przepis na pączki zazwyczaj zawiera w sobie dużo żółtek, odrobinę spirytusu i zalecenie, by smażyć je na smalcu. Pączki jak u babci były wypełnione konfiturą różaną, a także miały aromat gorzkich migdałów (obecnie nigdzie nie do zdobycia). Przepis na pączki mistrzyni kulinarnej załączamy w pisowni oryginalnej.

Wyjaśniamy, że łut to współcześnie 13 gramów. Kwarta to 250 g. A funt to około 453 gramów. Dzięki temu przelicznikowi można zrobić pączki smakujące jak dawniej.

Precyzyjnie odmierzaj składniki!

Materiały promocyjne partnera

Pączki według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej

„Pół kwartą mleka gorącego zaparzyć pół kwarty mąki i doskonale wyrobić, gdy przestygnie wlać 4 łuty drożdży, rozrobionych w kwaterce zimnego mleka. Gdy to wyrośnie wsypać pół funta cukru, 20 żółtek i 15 całych jaj, dla zapachu trochę gorzkich migdałów i sypać tyle mąki, aby ciasto było wolne. Następnie wyrabiać z godzinę, na wyrobieniu ciasta bowiem zależy dobroć pączków, gdy dostatecznie wyrobione, dodać pół funta masła młodego rozpuszczonego trochę, gdy zaczyna ciasto dobrze, wyrzucić lekko na stolnice mąką posypaną, rozciągnąć ręką, dobrze nakładać konfiturami, których powinno być wiele i to bez syropu nie inne niż wiśniowe, malinowe lub marmolada gęsta bardzo, zawijać jak pierogi, szklanką obrzynać, obsypać mąką i układać na sito w ciepłem miejscu; jak dobrze podrosną, wrzucać na gorący szmalec wyrośniętą stroną, w czasie smażenia potrząsać rondlem. Próbować kawałkiem ciasta czy już szmalec gorący, gdyż takowy nigdy się nie zagotuje, choćby się spalił; jeżeli ciasto rzucone rumieni się, to już dobre, jeżeli zaś blade, to jeszcze szmalec nie dosyć gorący. Po wyjęciu natychmiast cukrem obsypać.

Smażąc pączki lub faworki na szmalcu, trzeba w gorący wlać kieliszek spirytusu dla usunięcia odoru szmalcu. Na fryturze są najlepsze, lecz mają tę wadę, iż ostudzone, stają się łojowate. Na maśle wyborowem litewskiem klarowanem są wyborne, tak zimne, jak i gorące, lecz bardzo kosztowne i mniej pozorne; najlepiej więc smażyć na połowę w maśle lub szmalcu”.

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

od 7 lat
Wideo

Wytrawny sernik z pomidorkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pączki: stary przepis Ćwierczakiewiczowej. Takie pączki na tłusty czwartek smażyły nasze babcie. Jak je zrobić? - Strona Kuchni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto