Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkan nadlatuje nad Szczecin! Wieczorem i w nocy powieje nawet do 130 km/h [na żywo, wideo, zdjęcia]

Redakcja MM
Redakcja MM
Nad nasz region nadciąga Orkan Ksawery. Wieczorem i w nocy ...
Nad nasz region nadciąga Orkan Ksawery. Wieczorem i w nocy ... Andrzej Szkocki
Nad nasz region nadciąga Orkan Ksawery. Wieczorem i w nocy możemy spodziewać się silnego wiatru, opadów śniegu i marznącego deszczu.

[

Galeria zdjęć >>>

](http://www.mmszczecin.pl/photo/1918326/Usuwanie+drzewa,+które+spadło+na+trakcję+tramwajową+w+okolicy+Stoczni+Szczecińskiej.)


Aktualizacja, godz. 23.30

W całym regionie 22 tysiące osób nie ma prądu, z czego 16 tys. w części koszalińskiej. W naszym regionie bez prądu są: miejscowości w powiecie kamieńskim, gryfickim i goleniowskim.

W całym regionie strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń już ponad 60 razy - głównie do powalonych konarów.

W Szczecinie sytuacja na razie nie jest zła. Trwa usuwanie zalegających na jezdni konarów na ulicach: Autostrada Poznańska, Arkońska i Goleniowska.

Wciąż nie wiadomo kiedy mieszkańcy mieli znowu prąd,

Synoptycy prognozują zrywy silniejszego wiatru w ciągu dzisiejszej nocy, podobnie ma być nad ranem. Nie oznacza to jednak, że będzie wiało przez cały czas - momenty silniejszego wiatru mogą przytrafić się kilka razy w ciągu nocy.

Na trasach jeżdżą pługi i piaskarki - to z powodu opadów śniegu.

Dziś odwołano lot Warszawa-Szczecin-Warszawa. Na razie nie wiadomo co z porannymi lotami.



Aktualizacja, godz. 21.30

Ze względu na pogodę odwołano jutro zajęcia w niemiecko-polskim gimnazjum w Loknitz przy granicy z Polską

.

Aktualizacja, godz. 20.33

Odwołano wieczorny samolot z Warszawy, który miał wylądować na lotnisku w Goleniowie o 20.15 i o 20.45 startować z powrotem do stolicy. Powodem silny wiatr. Nie wykluczone, że w najbliższych godzinach inne połączenia zostaną odwołane.

Prąd mają już mieszkańcy prawobrzeża. Na ul. Łubinowej po godz. 17 kierowca samochodu potrącił 12-letnie dziecko. Nikomu nic się nie stało.

Także na prawobrzeżu na rondzie w Zdrojach kierowca potrącił pieszego na przejściu. Ranny trafił do szpitala.

Na jezdniach i chodnikach jest ślisko, Ma padać marznący deszcz ze śniegiem. Na trasach są już solarki.


Aktualizacja, godz. 20.05

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że do godziny 18.30 w Szczecinie zanotowano maksymalne porywy wiatru wynoszące 76 km/h, w Resku 72 km/h, w  Darłowie 80 km/h, a Dziwnowie 65 km/h. Średnia prędkość wiatru na terenie województwa wyniosła od 35-50 km/h.

Do godz. 18.30 straż pożarna interweniowała w województwie 30 razy - przy usuwaniu powalonych drzew i konarów.

W Szczecinie drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód osobowy przy ul. Zaleskiego, a na ul. Podgórnej wiatr uszkodził część dachu budynku. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego usuwał powalone drzewo na Al. Piastów.

W 3 miejscach na trasach: Dziewoklicz–Regalica, Godków–Mieszkowice, Ulikowo–Kalisz Pomorski przejazd pociągów utrudniały połamane konary drzew.
W najbliższych godzinach prognozowany jest wzrost prędkości wiatru, w porywach do 90 km/h, a w nocy do 110 km/h.

Ogłoszone jest pogotowie przeciwsztormowe dla Portu Świnoujście ze względu na bardzo silny wiatr - 8 w porywach do 11 stopni w skali Beauforta. Wstrzymany jest ruch promów dalekomorskich. Kursują promy miejskie i na Karsibór w Świnoujściu.
Informacje na temat awarii i przerw w dostawie prądu udzielane są przez operatorów Enea, i Energa tel. pogotowia energetycznego 991.




Aktualizacja, godz. 19.40

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej największy wiatr przyjdzie pod koniec nocy i nad ranem. W tej chwili strażacy odbierają co rusz zgłoszenia o drzewach tarasujacych drogę, które powalił wiatr. Bez pradu jest część Polic, prawobrzeże Szczecina czyli Dąbie i Zdroje, problemy pojawiają się w części Niebuszewa (na ulicach), ale tu w większości jest światło.

Nad morzem burza. Stacje odnotowały wiatr wiejący z prędkością 8 w skali Beauforta, w porywach nawet do 11. Według Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, na lądzie można spodziewać się wiatru wiejącego z prędkością nawet do 60 km/h.


Aktualizacja, godz. 18.31

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY

Zjawisko/stopień zagrożenia

: Silny wiatr/2

Obszar

: woj. zachodniopomorskie sub. wewnętrzny

Stan obserwowany:

Maksymalne zanotowane porywy wiatru do godziny 17-tej: Szczecin 76 km/h, Resko 72 km/h. Średnia prędkość wiatru od 35-50 km/h.

Przewidywany rozwój zjawisk

: Prędkość wiatru nadal wzrasta. Prognozowane porywy wiatru w najbliższych godzinach do 90 km/h, w nocy do 110 km/h, zgodnie z wydanym ostrzeżeniem.

Uwagi

: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemu telemetrii i obserwacji systemów detekcji atmosfery. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.


Aktualizacja, godz. 17.50

Nie ma prądu w niektórych loklach na prawobrzeżu Szczecina. M.in. w otwartym dziś sklepie Dekatlon prądu nie było przez około pół godziny.

- Właśnie tam jechałem na zakupy, gdy dowiedziałem się o awarii prądu. Pani powiedziała mi, że na razie nie zamykają sklepu, ale nie wiedzą jak długo awaria potrwa - powiedział nasz Czytelnik Mariusz.

Na razie nie ma potwierdzenia, że prądu nie ma na osiedalch na prawobrzeżu miasta.

Na lewobrzeżu przez kilka minut staneły tramwaje jadące na Niebuszewo. Ruch już został wznowiony.

- To prawdopodobnie był tzw. przysiad prądu. Odczuło to wielu mieszkańców. Przerwa w kursowaniu tramwajów trwała 4 minuty - mówi dyżurny ZDiTM w Szczecinie.

Na ul. Zaleskiego na samochód spadło drzewo. Nikomu nic się nie stało. Na ulicy Narutowicza na jezdnię spadł konar. Mogą być utrudnienia w ruchu.





Aktualizacja, godz. 17:01

W Szczecinie na razie bez poważniejszych interwencji

Zarząd Dróg wyjeżdżał na razie do dwóch wezwań o usunięcie gałęzi z jezdni.

- To były drobne sprawy. Komunikacja kursuje planowo - mówi dyżurny Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Straż pożarna miała jeden sygnał o przewróconym drzewie. Nie potwierdził się.

- Pojechaliśmy na miejsce, ale nic takiego nie znaleźliśmy - mówi dyżurna szczecińskiej straży pożarnej.

Najsilniej orkan Xawery ma uderzyć w nasz region ok. godz. 20. Nad morzem prędkość wiatru może dochodzić do 120 km/h.



Aktualizacja, godz. 15.31:

Orkan nad Szczecinem. ZDiTM: Jesteśmy w gotowości

- W związku z możliwością wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych: silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu i śniegu wszystkie służby odpowiedzialne za utrzymanie miasta znajdują się w stanie podwyższonej gotowości - informuje Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Dotyczy to zarówno firm odpowiedzialnych za Akcję Zima (Remondis i MPO), sprzątania przystanków (firmy Romus, Fabiszewski), jak i usuwania skutków zdarzeń szczególnych (Remondis).

Dyżury będą pełnić także pracownicy ZDiTM.

- Apelujemy do ograniczenia w piątek, 6 grudnia korzystania z transportu indywidulanego na rzecz komunikacji miejskiej - dodaje Dariusz Wołoszczuk. - Mniejsza ilość pojazdów na ulicach pozwoli na sprawniejsze usuwanie skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zgodnie z prognozami załamanie pogody może nastąpić w czwartek w godzinach popołudniowych, kiedy zapowiadany jest silny i porywisty wiatr połączony z opadami deszczu.

W godzinach wieczornych opady deszczu mają przejść w opady śniegu. Najbardziej niekorzystne warunku mogą wystąpić w piątek 6 grudnia rano, na kiedy zapowiadane są dalsze opady śniegu i porywisty wiatr.

- Jednocześnie informuję, że minionej nocy z 4 na 5 grudnia na lewo i prawobrzeżu Szczecina pracowało kilkanaście piaskarek - dodaje Dariusz Wołoszczuk.

Zobacz też: Uwaga na pogodę! Huragan Orkan w regionie: będzie mocno wiało [wideo]



Orkan nad Polską: Bałtyk przekroczy stany alarmowe

W związku z przewidywanym sztormowym wiatrem z kierunku zachodniego i północno-zachodniego Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed przekroczeniem poziomów morza powyżej stanów alarmowych.

- Tak hydrolodzy oznaczają najwyższy stopień wezbrania wód m.in. morskich - tłumaczy Jarosław Kęsicki z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. - W naszym przypadku może to oznaczać, np. w Świnoujściu, podniesienie stanu wód w kanałach.

Turyści też nie pochodzą sobie po plaży, bo fale mogą dochodzić do samych wydm.

Punkt kulminacyjny ma nastąpić jutro, 6 grudnia.

- Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji to 90%. - mówi Jarosław Kęsicki.

Dużo groźniejszy wydaje się komunikat, który mówi, że w godzinach popołudniowych możemy spodziewać się w regionie opadów marznącego deszczu i śniegu w połączeniu z gwałtownym wiatrem. Jego prędkość może osiągać 40 - 60 km/h, a w porywach do 135 km/h.

Warto więc zabezpieczyć okna, zabrać z balkonów rzeczy, które mogą porwać podmuchy, raczej nie wybierać się na spacer i nie parkować samochodów pod drzewami.

W środę (4.12) wieczorem odwołano czwartkowe (5.12) rejsy pasażerskie między Polską i Szwecją. To skutek zbliżającego się do Pomorza orkanu. Najsilniej, nawet do 140 km/h, ma wiać w nocy z czwartku na piątek (5 - 6.12). Na Bałtyku spodziewany jest sztorm o sile 8 st. w skali Beauforta. Na nadejście złej pogody przygotowują się też kapitanowie statków i obsługa portów na Pomorzu.
Źródło: TVN24/x-news

Huragan nad Polską: Będzie wiało nawet 130 km/h

- W tej chwili zaczynamy jedynie odczuwać silnie wiejący wiatr - mówi Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus. - W porywach wiatr osiąga teraz prędkość 40-50 km na godzinę. Ale z każdą godziną wiać będzie silniej.

Na godzinę 18 synoptyk zapowiada już silny wiatr nad morzem, który ma wiać z prędkością 80-90 km na godzinę Po godzinie 20 prędkość wiatru osiągnie 100 km na godzinę.

- A na otwartym morzu nawet 130 km na godzinę - dodaje synoptyk. - To już prędkość huraganu.

Ten huragan, którego Niemcy nazwali Xaver (po polsku Ksawery) w tej chwili znajduje się nad Norwegią i dociera do północnych rejonów Niemiec. Wieje tam silniej niż u nas - z prędkością nawet do 160 km na godzinę.

Podobny huragan (niektórzy mówią o nim orkan) wiał w tym rejonie w 1962 roku. Spustoszył niemieckie wybrzeże, a w Hamburgu zginęło wtedy ponad 300 osób.

Nad lądem huragan nam nie grozi (o huraganie mówi się, gdy wiatr wieje z prędkością około 120 km na godzinę - 33 metry na sekundę). Ale prędkość wiatru około godziny 18 może osiągnąć 80 kilometrów na godzinę w okolicach Szczecina i na Pojezierzu Drawskim. Po godzinie 20 na wybrzeżu wiać będzie jeszcze silniej - 110 km na godzinę.

- Tak silnie ma wiać praktycznie przez całą noc - zapowiada Krzysztof Ścibor. - Najpierw z południowego-zachodu i zachodu. Wieczorem ma też spaść śnieg. Więc rano będzie biało.

Nad Polskę nadciąga orkan - ostrzega synoptyk Wojciech Raczyński z TVN Meteo. W ciągu nocy z czwartku na piątek (05 - 06.12) na Bałtyku będzie wiało z prędkością 120 km/h i należy spodziewać się sztormu do 8 stopni w skali Beauforta, a w głębi kraju wiatr osiągnie 70 - 80 km/h. W górach może wiać nawet 100 km/h. W ciągu najbliższych dni wiatrowi będą też towarzyszyć opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Po 10 grudnia poprawią się warunki do jazdy samochodem, pojawi się natomiast silny mróz.
Źródło: TVN24/x-news

Orkan nad Polską: Huragan przyniesie ze sobą opady śniegu i marznącego deszczu

Przez noc spadnie w okolicach Szczecina około 5 centymetrów śniegu.

- I sypać ma przez cały czas - podkreśla meteorolog.

Dopiero rano te ciągłe opady śniegu przerodzą się w przelotne. Ale spadnie kolejne 3-4 cm białego puchu. Choć temperatura w Szczecinie ma wynosić jutro około plus 1 stopnia C, śnieg ma w mieście nie będzie topniał. Tylko nad morzem, na wybrzeżu, gdzie temperatura ma wynosić plus 2 stopnie C, ma padać mokry śnieg i śnieg z marznącym deszczem.

- Za to od jutra ma wiać już nie z południowego zachodu a z północy i północnego-zachodu - twierdzi synoptyk i przestrzega, że to wiatr groźniejszy i może nam grozić nad Bałtykiem cofka.

- Ten wiatr ma niszczące właściwości - przestrzega Krzysztof Ścibor. - Łamie drzewa, zrywa linie energetyczne i dachy. Możemy się spodziewać więc przerw w dostawach prądu.

Radzi też, aby zwracać uwagę na parkowanie samochodów i w żadnym razie nie stawiać ich pod drzewami. Podpowiada, aby odpowiednio zabezpieczyć sprzęt na tarasach i balkonach.

- No i najlepiej nie wychodzić z domu, a już koniecznie zrezygnować z podróży samochodem - sugeruje.

Tak silny wiatr ma w naszym regionie wiać do godziny 15 w piątek.

- Po godzinie 15 nadal będzie mocno wiało, ale już ten wiatr nie będzie miał aż takich właściwości niszczących - mówi Krzysztof Ścibor.

Po godzinie 15 nadal będzie sypał śnieg, ale opady mają już być przelotne.

Podobna pogoda - silny wiatr z prędkością około 70-80 kilometrów na godzinę i przelotne opady śniegu mają się utrzymać także przez cała sobotę. Nad morzem jednak będzie wiać groźniej z prędkością do 90 kilometrów na godzinę.

W nocy z soboty na niedzielę wiatr zacznie się uspakajać. W niedzielę rano ma być już po huraganie.

Temperatura w dzień w piątek i sobotę ma wynosić plus 1 stopień C, ale ze względu na silny wiatr, ta odczuwalna będzie sporo niższa. W nocy temperatura spadnie do minus 1 stopnia C.

Ciśnienie ma być bardzo niskie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto